Piroş Security nu a putut emite pretenţii la Heniu, eşec scontat pentru arădence

AC Piroș Security nu a reuşit să îşi depăşească statutul de outsideră la Prundu Bârgăului, pe terenul medaliatei cu argint din sezonul trecut şi a finalistei Cupei la fotbal feminin, Heniu. Bistriţencele au început ca din puşcă şi actuala stagiune şi se numără printre candidatele la podium şi în acest campionat. De cealaltă parte, Piroş Security a slăbit ca şi lot şi încă se află în căutări, Dan Cuedan aşteptând întăriri. În meciul din etapa a patra a Ligii 1, Heniu s-a impus cu 2-0, meci disputat duminică şi tranşat fără mari emoţii de gazde. Totuși, „leoaicele” puteau marca în debut, Olariu şutând peste poartă de la 13 metri după o fază la care a scăpat singură. Ocazia celor de la Piroș s-a răzbunat şapte minute mai târziu, când Deca a prins un șut cu efect de la marginea careului, care a surprins-o puțin ieșită pe Sheata.

„Leoaicele” lui Cuedan încă se caută, obiectivul e menţinerea în Liga 1

Mai bine pregătite din punct de vedere fizic și mai omogene, amfitrioanele au controlat destul de clar ostilităţile. Conturile au fost încheiate în minutul 50, când Boroş a marca şi ea cu o execuție frumoasă de la 20 de metri, pentru un 2-0 final. Dan Cuedan a început meciul cu: Sheata – Cauni, Șuveț, A.Ion, Tomescu – Prunar (89 Jardea), Bozian (60 Czavar), Vanu, Kugler – Salwa – Olariu. Arădencele revin în următorul weekend pe teren propriu, cu un meci în fața lui AFC Fair Play Joc Cinstit, formație ce are maximum de puncte după patru runde. (foto: facebook, ACS Heniu Prundu Bârgăului)