Piroş Security a luat bronzul în Liga 1! „Leoaicele” se pot revanşa în Cupă, în faţa campioanei

Arădencele de la Piroș Security au luptat până în ultima etapă a play-off-ului din Liga 1 de fotbal feminin pentru locul doi. Până să înceapă meciul de pe „Banatul”, cu Olimpia Cluj, Heniu Prundu Bârgăului conducea cu 3-1 la pauză pe terenul Fortunei Becicherechu Mic (n.n. scor final 3-7!) şi spulbera în mare măsură speranţele „leoaicelor” la titlul de vicecampioane. Astfel că moralul trupei lui Dan Cuedan nu a fost atât de bun, iar campioana s-a impus lejer, scor 4-0. Ţabur 2, Borodi şi Botojel au marcat pentru clujence, în vreme ce gazdele au ratat şi de la punctul cu var, Ancăş irosind un penalty în prelungiri, în vreme ce Marcea a fost eliminată în minutul 85. Universitatea Olimpia Cluj a terminat campionatul cu 61 de puncte, bilanţ de 11 victorii în sezonul regulat și nouă succese și un egal în play-off. ACS Heniu Prundu Bârgăului este în premieră vicecampioană, totalizând 42 de puncte, iar Piroș Security Arad urcă pe treapta a treia a podiumului, la a doua sa participare în Liga 1.

Piroş şi Olimpia se înfruntă miercuri, în semifinala de Cupă

„Leoaicele” au adunat 39 de puncte, rezultat notabil pentru fotbalul feminin arădean. Cuedan a început cu: Bărbosu – Șuveț, Ancăș, Marcea, Drăgan – Bozian (61 Sîrbovan), Răduc – Parlak (72 Tomescu), Voinea (58 Bălaș), Sucilă – Olariu. Piroş şi Olimpia vor reedita duelul de duminică în semifinala din Cupa  României, programată miercuri, 2 iunie, ora 17:30, tot pe arena din Sânnicolau Mic. Arădencele speră să furnizeze marea surpriză şi să facă pasul spre finală, care se va disputa duminică, 6 iunie, pe stadionul „Francisc Neuman” din Arad.