PINCOTA SMULGE UN PUNCT LA MIOVENI. UTA E LIDER DACA BATE LA BAIA MARE

Șoimii Pîncota a obținut astăzi un punct important în deplasarea de la Mioveni, într-un meci contând pentru etapa a 20-a din B2. S-a terminat 1-1, ambele goluri fiind marcate din penalty. În minutul 18, Ayza a înscris de la punctul cu var în urma unui henț comis în careu de Crișan, iar argeșenii conduceau cu 1-0 la pauză. Formația pregătită de Ionuț Popa (rămas doar în tribune), putea egala în minutul 52, dar bara transversală s-a opus la șutul de excepție expediat de la 30 de metri de Pirtea. Nilă a fost campionul ratărilor în tabăra gazdelor, atacantul Mioveniului luând la țintă bara dar ratând și de două ori în postură de singur cu portarul. Până la urmă, pîncotanii au egalat cu șapte minute înainte de final, tot din lovitură de la 11 metri. Dragalina a fost faultat în careu de Bogdan Stoica, același jucător arădean transformând cu precizie penalty-ul.

Goluri doar de la punctul cu var

În prelungiri, Florescu a fost eliminat pentru două galbene, iar Pîncota încheie la egalitate, 1-1, menținându-se în lupta pentru play-off, deși distanța de această zonă s-a mărit după victoria de astăzi a Brașovului. Meciul a fost totuși cu ghinion pentru arădeni, atâta vreme cât atacantul Marius Ion a ajuns la spital, el accidentându-se grav la gleznă în minutul 12, atunci când Bogdan Stoica a avut o intrare dură. Șoimii a început meciul cu Mioveniul în formula: Cioară – Siminic, Crişan, Dubeştean, Dan – Pavel (83 Fuchs), Issa (cpt.) – Leucuţa (53 Gîlcă), Dragalina, Pirtea – M.Ion (12 Alin Mihai). UTA evoluează mâine, ora 11, la FCM Baia Mare, într-un meci televizat pe Digi Sport.