PINCOTA BATE MIOVENIUL SI URCA PE LOCUL DOI IN LIGA A II-A! UTA BD RAMANE FARA VICTORIE ACASA

UTA Bătrâna Doamnă a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul de astăzi, de pe teren propriu, cu FCM Baia Mare, derby al etapei a şaptea din „B2”. „Roş-albii” au început prudent şi timid meciul de pe arena Motorul, lăsând surprinzător iniţiativa liderului campionatului. Cu o posesie superioară şi mult mai curajoşi şi inventivi pe faza de atac, băimărenii au deschis scorul la jumătatea primei reprize, minutul 22, golgeterul Arnăutu reluând cu latul, din doar patru metri, o centrare de pe dreapta. Doar două şuturi periculoase trimise de Burlă i-au dat ceva emoţii portarului oaspeţilor, astfel că la pauză a fost 0-1, după una dintre cele mai slabe reprize făcute de arădeni în acest debut de sezon. UTA BD a început ceva mai bine partea a doua, iar Ormenişan a respins cu greu mingea trimisă cu capul de Manea, pentru ca din cornerul rezultat, acelaşi jucător arădean să şuteze peste poartă din şase metri, ambele faze consemnate în minutul 54. Peste doar patru minute, Baia Mare a avut o acţiune prelungită de atac, la care putea să îşi majoreze avantajul, fundaşii UTA-ei salvând in extremis la şuturile din careu, trimise de Păcurar şi apoi Sârbu.

Buni doar o repriză: Botiş a salvat un punct

Oltean a ratat şi el golul doi, în minutul 72, pentru ca în minutul 80 să fie restabilită egalitatea: Burlă a executat bine o lovitură liberă de la 25 de metri, Ormenişan a respins greşit în faţă, iar veteranul Botiş a împins din doi metri mingea în plasă. Împinsă de la spate de public, trupa lui Roli Nagy s-a aruncat în atac, iar în minutul 84, nou intratul Rus a ratat singur cu portarul, şutând puţin alături. UTA BD a forţat victoria, iar Hlistei a şutat şi el puţin peste, din 16 metri. Rus a irosit în prelungiri o altă ocazie, şutând alături din poziţie bună, iar meciul s-a încheiat nedecis, 1-1, astfel că formaţia arădeană nu sparge nici de această dată gheaţa pe teren propriu. Fără victorie în faţa suporterilor, „roş-albii” se mulţumesc un un nou egal, punct obţinut totuşi în faţa liderului campionatului, neînvins până acum în deplasare. Roland Nagy a început cu: Miron – Polgar, Botiș, Filaret (60 Copil), Burlă – Man (46 Costin), Chindriș, Manea, Hlistei – Curtuiuș, Szekely (70 Rus).

„Şoimii” Pîncotei zboară tot mai sus!

Şoimii Pîncota a furnizat o nouă surpriză, câştigând la limită, scor 1-0 (1-0), meciul de acasă cu CS Mioveni, formaţia pregătită de Claudiu Niculescu îndepărtându-se astfel de plutonul fruntaş al seriei. În schimb, cu acest succes, formaţia lui Ionuţ Popa urcă pe un excelent loc doi în clasament! Prima parte a meciului din Podgorie a fost destul de disputată, cu ambele echipe preocupate de joc. Scorul a fost deschis în minutul 16, atunci când Leucuţa a transformat cu precizie o lovitură liberă de la 20 de metri, fără speranţe pentru portarul oaspeţilor. Mioveniul a forţat apoi egalarea, dar atacurile argeşenilor s-au lovit de apărarea bine pusă la punct de Ionuţ Popa.

Alex Leucuţa, omul cu golul

Mai mult, „alb-negrii” au fost periculoşi pe contre, cu Pirtea în prim-plan, dar la pauză s-a intrat cu avantaj minim de partea Pîncotei. Tot gazdele s-au dovedit mai incisive în debutul reprizei secunde, Leucuţa şi Pirtea semnând două bune ocazii la poarta lui Popescu. Până la final s-a jucat pe contre, cu ocazii de ambele părţi, dar scorul stabilit în prima repriză s-a păstrat, astfel că Pîncota se impune cu 1-0. Ionuţ Popa a început în formula: Irimia – Dan, Pascariu, Dubeștean, Siminic – Pavel (68 Fuchs), Issa – Leucuța (64 Oprea), Danci, Pirtea – Al.Mihai.