Periamul a detonat „bomba” în Sânnicolau! Lipova pierde surprinzător în faţa nou promovatei

Şoimii Lipova îşi face planuri mari pentru acest sezon de Liga a III-a, numărându-se printre favoritele la accederea pentru barajele de promovare în eşalonul fotbalistic secund. Doar că schimbările numeroase la nivel de lot din iarnă par să fi dereglat destul de mult mecanismul lui Flavius Sabău, cel puţin pe faza ofensivă. Viceliderul din „C8” a fost surprins astăzi, pe arena „Banatul” din Sânnicolau Mic – acolo unde continuă să îşi dispute meciurile considerate pe teren propriu – de o nou promovată din Timiş ce şi-a apărat cu ardoare şansa şi în final a plecat acasă cu trei puncte mari şi nesperate! După ce i-a încurcat şi în tur, cu acel 1-1, timişenii au fost şi mai cinici în deplasare, câştigând la limită, după un joc nereuşit al „şoimilor”. Prima parte a partidei a fost destul de anostă, cu oaspeţii apărându-se aglomerat şi cu o formaţie gazdă care a ajuns greu la poarta adversarei, deşi a dominat teritorial. Un gol anulat pentru ofsaid a lui Trabalka (foto) şi o reluare slabă din careu, a lui Gherasim au fost singurele acţiuni periculoase ale primelor 45 de minute. Venit chiar de la Periam, Paulevici nu a fost nici el în zi inspirată, reluând slab cu capul, pe direcţia portarului, la 12 minute de la reluare. Bănăţenii au stat la „cutie” şi au lovit exact la singura şansă ivită, precum o echipă italiană: era minutul 74, atunci când după un corner, Trandu a prins un vole superb din 15 metri, mingea ducându-se direct în vinclu, 0-1!

Trandu a adus trei puncte pentru timişeni, Trabalka şi Paulevici rămân datori

Flavius Sabău a operat schimbări abia în ultimul sfert de oră, dar pe teren nu s-a mai întâmplat nimic notabil, ultimul fluier consemnând o victorie surprinzătoare a ocupantei locului 7 în serie, cu doar 10 puncte înaintea acestei etape, Avântul Periam. Iliescu – Nagy, Pop, A.Popa, Prună (90 Vlad) – Trip (82 Stoin), Polgar (90 Gavrilă), Salhi, Gherasim (75 Ardelean) – Trabalka, Paulevici (75 Simedru) a fost formula pentru care a optat Sabău în acest meci, un “4-4-2” ce nu a dat însă roade. Lipova este învinsă , aşadar, în primul meci oficial al anului, dar „războiul” nu e nicidecum pierdut, mai ales că locul 2 nu e încă în pericol, atâta timp cât ACS Poli a slăbit mult faţă de prima parte a campionatului, iar Pecica e încă sub trupa lui Sabău. Doar că lucrurile se pot complica serios, dacă „alb-albaştrii” nu îşi revin în următoarele etape, fiecare punct fiind extrem de preţios în lupta pentru primele două poziţii, ce asigură accederea la barajele de promovare.

Liderul Crişul se poate distanţa, dar se strânge lupta la locul 2!

Liderul seriei, Crişul Chişineu Criş poate profita de eşecul Lipovei, pentru a se distanţa la cinci puncte în frunte dacă învinge mâine, ora 15, puştii lui ACS Poli, într-un derby totuşi de clasament, iar Pecica poate veni la două lungimi în spatele celor de la Şoimii, dacă trece tot mâine, ora 15, de conjudeţeana Gloria Lunca Teuz Cermei, într-un prim duel arădean din „C8” al lui 2021. Timişenele Dumbrăviţa, care vine la trei puncte de Lipova după victoria de astăzi, 2-0 cu Ezerişul şi Ghiroda, 15 puncte dar cu un meci mai puţin disputat, nu sunt nici ele departe de Top 3, astfel că înfrângerea „şoimilor” strânge şi mai mult lupta pentru primele două locuri.