Pecica și Lipova câștigă și sunt pe podium în Liga a III-a, Bihorul se menține lider

Singurul derby arădean al etapei a cincea din Liga a III-a la fotbal s-a încheiat cu victoria celor de la Șoimii Lipova pe „Centralul” din Ineu. Chiar și fără suspendatul Cristi Todea pe margine, formația de pe valea Mureșului s-a impus într-o deplasare complicată, în compania unei formații care până vineri primise doar două goluri. Cătălin Dinu a deschis scorul în minutul 14, cu un șut cu pământul de la 30 de metri ce l-a surprins pe Merșca, pentru ca pe final, mai exact în minutul 85, Bickling să marcheze cu capul după o centrare de pe stânga a lui Dinu. Cu un sfert de oră înaintea ultimului fluier, portarul gazdelor intrat la pauză, Tulcan, a fost eliminat după un fault în afara careului asupra lui Ciubăncan, fundașul central Bekono luând mănușile și intrând în poartă! După 2-0 cu Periamul, reușite semnate de Gavra și Ciubăncan, Lipova leagă primele două victorii stagionale cu Norbert Polgar pe bancă, cel care i-a ținut locul suspendatului Cristian Todea.

Cermeiul face egal și o ține pe Buziaș sub ea, în clasament

„Șoimii” adună 9 puncte și urcă pe podium, locul 3 în clasamentul seriei a opta, o zonă de play-off unde își propune să se mențină și la finalul campionatului. Șoimii Lipova a început meciul de la Ineu în formula: Iliescu – Candreanu, Petruț, Bain, Franklin – Brad (82 Blickling), Said (46 Salka), Jichici, Șimăndan (92 Puta) – Dinu (86 Bulboacă) – Ciubăncan (92 Chelea). În alte două meciuri ale etapei, cu echipe arădene implicate, Progresul Pecica se menține neînvinsă, după ce s-a impus cu 3-1 în fața timișenilor de la Peciu Nou, păstrând distanța de două puncte față de liderul FC Bihor, iar Cermeiul a remizat acasă 1-1, cu Buziașul, pentru cu un punct important.