Pecica şi Crişul – victorii preţioase în Liga a III-a, Lipova s-a încurcat la Periam

Etapa a doua din seria a opta a eşalonului terţ fotbalistic a consemnat, astăzi, rezultate interesante. În al doilea derby arădean al startului de sezon, Pecica s-a impus pe terenul Cermeiului cu 3-1, scor stabilit încă de la pauză. Mateucă a deschis scorul în minutul 10, dar R.Iuga a egalat peste opt minute. Progresul şi-a impus jocul, iar plusul de experienţă şi omogenitate a făcut diferenţa, Moraru şi Puie marcând în minutele 26 şi 33. În repriza a doua nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar trupa lui Dan Stupar are punctaj maxim după două runde, asta în ciuda lotului redus de jucători cu care Pecica abordează acest început de campionat. În schimb, Cermeiul rămâne la cota zero după ce a pierdut ambele dueluri judeţene, tânăra formaţie a “sămădăilor” abordând jocul în formula: Deak – R.Iuga, Ianc, Sabău, Mohaci (75 Ţurcanu) – Filip, Salka (38 Gruiescu), L.Bodri, Răzban (54 Şimăndan) – Ciubotariu, Bulza (75 Pop).

Pecicanii câştigă la Cermei şi au punctaj maxim

Pecica a răspuns cu: Dagău – Ilan, Țugulescu, Wild, Aldan – Moraru, S.Popa (73 A.Iuga), Rădulescu, Mateucă (86 Boştină) – Puie, Capătă (83 Capătă). Crişul Chişineu Criş nu a mai irosit avantajul din prima etapă, când era egalată la Ghiroda în prelungiri, la ultima fază. Echipa lui “Ştili” Abrudean a câştigat cu 2-0 în deplasarea de la ACS Poli Timişoara. Teşedan, în minutul 38 şi Sulea, în minutul 73, au semnat golurile unei victorii clare şi meritate a chişoanilor. Crişul a început meciul de pe Bega în formula: Zamfir – Pătlăgică, Sabău, Pavel, Suslak – Mihuța, Teședan, Clej (82 Ciornei) – Piț, Sulea (87 Lazăr), Budur (90 Haloş). Favorită certă pe terenul nou promovatei din Periam, Şoimii Lipova s-a încurcat neaşteptat şi a scos doar un egal, 1-1. Flavius Sabău nu a putut conta pe un om de bază în atac, noua achiziţie Moise, care a acuzat probleme medicale.

Două puncte mari lăsate de “şoimi”

Pe parcurs s-a accidentat şi Simion, înlocuit de Bercu după doar 35 de minute. Cea mai mare ocazie a primei părţi a avut-o Codoban, care a luat transversala la ţintă în minutul 17. Lipova a deschis scorul până la urmă în minutul 55, Codoban marcând cu un şut de la 15 metri. Timişenii au egalat însă la jumătatea mitanului, în minutul 67, atunci când Tismonar a înscris din apropiere, după un corner. Pe final s-a jucat pe contre, Codoban ratând două ocazii bune, fără însă a mai schimba tabela. Două puncte mari lăsate de “şoimi” într-o deplasare accesibilă. Lipova a început meciul cu: Iliescu – Nagy, Polgar, A.Popa, Filimon  – Prună, Simion (35 Bercu), M.Popa, Gherasim (69 Grigore) – Vlad (78 Gavrilă), Codoban.