Pecica câştigă ultimul meci din an şi pătrunde în careul de aşi al “C8”

Progresul Pecica nu a ratat şansa de a urca pe locul patru la final de an, în seria a opta din eşalonul terţ fotbalistic, condusă de două conjudeţene, Crişul Chişineu Criş şi Şoimii Lipova. La ultimul meci din acest an în “C8”, echipa lui Dan Stupar şi Marius Grad a câştigat cu 5-3 în restanţa etapei a noua, de pe terenul ultimei clasate din Becicherecu Mic şi a pătruns în careul de aşi, între cele trei fruntaşe arădene intercalându-se doar fosta prim divizionară ACS Poli Timişoara! Pecicanii nu au avut emoţii în faţa puştilor timişeni, care rămân cu doar un punct obţinut în zece meciuri. Rădulescu şi Puie au stabilit scorul pauzei, 2-0 pentru Pecica, pentru ca în partea a doua să se marcheze nu mai puţin de şase goluri: Periat a făcut 1-2 în minutul 59, Ţugulescu a refăcut rapid diferenţa de două goluri, în minutul 62, iar Bozian a făcut 1-4 în minutul 66, Cristodulo a redus din nou din handicap, 2-4, iar pe final s-a mai înscris câte o dată în ambele porţi, Bozian a făcut “dubla” în minutul 81, iar Prodana a închis tabela pentru un spectaculos 3-5!

Pecica a început partida în formula: Barbu (83 Dagău) – Manea, S.Popa, Wild, Țugulescu – Tamaș, Rădulescu (73 Răchită) – Moraru, Puie, Bozian – Capătă (90 Iosub). Victorie importantă pentru pecicani, care în ciuda problemelor mari de lot din această toamnă, la care s-au adăugat cazurile de Covid-19, încheie cu fruntea sus anul, clasându-se pe locul patru în serie., cu 17 puncte, la şapte în spatele liderului Crişului şi la cinci distanţă de Lipova şi Poli.