Pe Cibin în jos! Susținută admirabil de o mie de arădeni, UTA a scăpat doar cu un eșec la limită (FOTO)

Susținută astăzi de aproximativ 1000 de suporteri pe Municipalul din Sibiu, UTA a dat o nouă reprezentație slabă în SuperLigă. Așa cum anticipam, FC Hermannstadt s-a dovedit mai omogenă și experimentată și până la urmă mai bună și la final s-a impus meritat cu 2-1, scor chiar blând după ratările rarisime ale gazdelor din prima repriză. Marius Măldărășanu a început fără două piese de bază, Alhassan și Balaure, ultimul cu ceva probleme medicale, în timp ce albanezul Marku a fost pentru prima oară titular pentru „roș-albi”. Prima repriză a fost controlată clar de sibieni, care însă nu au reușit să fructifice cele cinci ocazii mari avute, în fața unui Iacob în zi de grație. În schimb, la singura apariție mai periculoasă din primul mitan și la singurul șut arădean pe poartă din tot meciul, UTA a înscris în minutul 31, atunci când execuția lui Carp din 16 metri a fost deviată de Găman, traiectoria mingii păcălindu-l pe Letica. Practic, echipa arădeană a beneficiat în primele 45 de minute de multă șansă. Butean, Gabi Iancu și Paraschiv, ambii de două ori, au fost în poziții ideale de a marca, dar ori au greșit de puțin ținta, ori s-a opus Iacob, ori bara, la șutul din careu al atacantului sibian! La pauză s-a intrat cu un miraculos 0-1, la felul cum au stat lucrurile pe teren. Gazdele au început bine și partea a doua, iar centralul Barbu a acordat în minutul 50 penalty, după ce a fost chemat de cei din camera VAR să revadă duelul fizic dintre Benga și Găman, fundașul UTA-ei atingând în careu mingea cu mâna. O lovitură de la 11 metri acordată totuși ușor, dar cu acoperire regulamentară, pe care Paraschiv a transformat-o cu precizie, 1-1 în minutul 51.

Minunea a ținut doar o repriză, UTA s-a prăbușit din nou în partea a doua!

La fel ca și la Galați, UTA s-a prăbușit, din nou și fizic în partea a doua, dar de data asta a dat peste o echipă care nu s-a mai jucat cu șansele avute în mitanul secund. În minutul 58 s-a făcut 2-1, după ce Gabi Iancu a executat un corner din stânga, Paraschiv a prelungit de pe colțul scurt și Mino Sota a înscris cu capul din 6 metri, sub transversală, de lângă Roganovic. Un nou gol primit din fază fixă, mai exact din corner, la fel ca și cu CFR Cluj, semn că sunt mari probleme în apărare. A urmat apoi o perioadă de acalmie, cu un joc slab de ambele părți, dar tot cu gazdele mai insistente. Rednic și-a scos apoi din joc și probabil singurul jucător ce mai putea rupe ritmul, slovacul Fabry, mizând pe doi atacanți masivi în față, probabil în speranța unor faze fixe. Contrar cursului jocului, nou intratul Leidsman a scăpat pe contraatac în minutul 75, dar a rezolvat slab faza, șutând în primul adversar. Pe final a debutat la UTA și brazilianul Freitas, introdus în minutul 82, în vreme ce Măldărășanu a mutat super-defensiv peste două minute, renunțând la unicul atacant de careu, Paraschiv, pentru fundașul central Bejan!

Barbu a dictat ușor penalty, cu VAR, dar victoria gazdelor este meritată

Surprinzător, profitând și de pasul mare făcut înapoi de gazde, care au renunțat la orice intenție ofensivă, UTA s-a trezit din amorțire în ultimele zece minute, când s-a mișcat mai bine și s-a dovedit mai incisivă, doar că olandezul Leidsman a irosit două situații bune. În prelungiri, Marku a trimis o torpilă din lovitură liberă la 25 de metri, puțin peste poartă. Era însă prea târziu pentru a mai emite pretenții la măcar un punct. Până la ultimul fluier, Fonseca l-a încercat pe Iacob cu un șut de la 20 de metri, pentru ca în al șaptelea minut de prelungiri, Cooper să fie blocat in extremis de Stoica. Cei de la Hermannstadt au știut să conserve o nouă victorie, a doua la rând în trei etape, scor final 2-1. În schimb, UTA pierde al doilea meci consecutiv și rămâne cu doar un punct după trei runde, anunțându-se vremuri tot mai grele pentru Rednic și jucătorii săi.

Credit foto: UTA Arad, facebook

Formații:

Hermannstadt: Letica – Butean, Găman, I.Stoica, D.Iancu (46 Jipa) – Mino, Biceanu (65 Alhassan) – G.Iancu (80 Fonseca), Neguț (65 Balaure), Oroian – Paraschiv (84 Bejan). Antrenor: Marius Măldărășanu

UTA: Fl. Iacob – Roganovic (88 Mustacă), Benga (65 Markov), Abeid, Dumitrașcu – Stahl, Marku, Carp (82 Freitas), R.Pop (46 Cr,Mihai) – Fabry (65 Leidsman) – Cooper. Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș) – Mihai Marica (Bistrița), Stelian Slabu (Brașov). Rezervă: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe). Camera VAR: Horațiu Feșnic și Doru Lucaciu (ambii din Cluj). Observator FRF: Teodora Albon (Cluj). Observator LPF: Claudiu Boaru (Mediaș).