Pe Argeș în jos: UTA pierde din nou acasă și se îndreaptă spre retrogradare!

Seria de rezultate negative a UTA-ei, cinci eșecuri în ultimele șase etape, a continuat și în această seară, când o echipă modestă precum FC Argeș, căreia practic i s-a oferit cadou victoria – căci nu a arătat mai nimic – a reușit să plece cu trei puncte de pe Arena Francisc Neuman din Arad! Lui Ilie Poenaru pare să îi fie scris să plece de la Arad, iar înfrângerea cu alb-violeții îi va pune probabil capăt mandatului pe Mureș. UTA a avut de data asta atitudine, a dominat copios în partea a doua, și-a creat câteva ocazii, dar luciditatea și lipsa oamenilor decisivi în fața porții au îngropat-o din nou. Suporterii s-au cam săturat de atâtea meciuri fără victorie și azi s-a auzit mai des din tribune Demisia decât UTA Arad, în vreme ce galeria a fost activă doar în partea a doua, respectându-și promisiunea de a păstra tăcerea în primele 45 de minute, ca semn de protest cu privire la unele amenzi și interdicții acordate de Jandarmerie la ultimele meciuri de acasă. Fotbal s-a văzut prea puțin spre deloc, deși UTA a vrut, a combinat bine în jumătatea adversă, dar fără calitate este imposibil să performezi. Prima repriză a fost anostă și deși a avut mai mult mingea, echipa arădeană a fost pedepsită în minutul 27: la o eroare gravă a albanezului Batha undeva la 40 de metri, Calcan a avut timp de gândire și l-a angajat excelent pe Garita, iar acesta deși flancat de Erico, l-a învins pe Balauru destul de ușor, cu un șut nu foarte plasat, din careu. Tot în prima repriză, ambele echipe au cerut fără succes 11 metri, UTA la o intrare imprudentă a lui Straton asupra lui Cascini, iar Argeșul la o intervenție a lui Erico asupra lui Garita.

Piteștenii au marcat la una din puținele situații, Garita trimite punctele în Trivale

Poenaru a mutat la pauză, continuând să improvizeze, iar Bertrand a irosit șansa desprinderii la doar două minute de la reluare, când a scăpat singur, l-a driblat pe Balauru dar a șutat alături, din poziție mult laterală. Doar cu Otele ceva mai activ, UTA a replicat printr-o ocazie bună în minutul 66, când Stahl a înălțat zmeul din doar opt metri. Keșeru a avut și el o șansă bună în minutul 83, când a reluat periculos cu capul din șapte metri, milimetric pe lângă poartă. Garita a ratat în prelungiri închiderea conturilor, iar ultimul cuvânt l-a avut peluza UTA-ei, cu un mesaj pe cât de simplu pe atât de adevărat, cu dedicație pentru conducerea clubului: Singurul obiectiv: umplerea de buzunare, în timp ce echipa se îndreaptă spre retrogradare!“ Ca seara să devină cu adevărat de coșmar, Șteau și Erico au fost eliminați în ultimele minute, astfel că oaspeții nu au mai avut mari emoții în a păstra avantajul minim.

Luni – zi foarte interesantă la UTA: Poenaru și salariile, marile dileme!

Victorie cu 1-0 pentru FC Argeș, iar Marius Croitoru debutează cu trei puncte importante pentru formația din Trivale. În schimb, la UTA este deranj mare, sau așa ar trebui să fie, iar de mâine probabil că oficialii arădeni ar trebui să se gândească la un alt antrenor. Asta dacă nu cumva Poenaru își va înainta demisia de onoare. Suntem tare curioși și dacă luni vor intra în conturile fotbaliștilor salariile pe septembrie, pentru că erau promisiuni doar în cazul unei victorii. UTA mai cade un loc după prima etapă a returului a Superligii și ajunge pe 14, la doar două puncte peste prima poziție retrogradabilă direct, ocupată de Universitatea Cluj.

UTA: Balauru – Dobrescu (46 Matei), Erico, Benga, Abeid – Batha, R.Pop (46 Șteau), Cascini (71 Keșeru) – Stahl (71 Jobello), Postolachi, Otele. Antrenor: Ilie Poenaru

FC Argeș: Straton – Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Latovlevici – Njiké (82 Crețu), Raynov – Ișfan, Calcan (59 Jakolis), Bertrand (59 Șerban) – Garita. Antrenor: Marius Croitoru

Arbitri: George Găman (Craiova) – Adrian Popescu (Craiova) și Vladimir Urzică (Piatra Neamț). Rezervă: Szabolcs Kovasc (Carei).

Camera VAR: Viorel Flueran (Craiova), Bogdan Dumitrache (București).

Observator FRF: Marcel Savaniu (din Satu Mare)

Observator LPF: Ion Craiu (București).