Păulișana Păuliș și Frontiera Curtici vor disputa finala județeană a Cupei României la fotbal

Miercuri s-au disputat semifinalele Cupei României (faza județeană), cu  Păulișana Păuliș și Frontiera Curtici având câștig de cauză. Păulișul lui Lucian Ciba a furnizat chiar surpriza, trecând de favorita Unirea Sântana cu 5-2 în meciul disputat la Sâmbăteni. Gazdele și-au asigurat calificarea în finală chiar până la pauză, după un surprinzător 4-0 la capătul a 45 de minute. Brândușe a reușit un hat-trick, iar Schinteie a completat reușitele din primul mitan, cu mențiunea că trei dintre cele patru reușite au venit din lovituri de la 11 metri. Abraham a redus din diferență pentru oaspeți, dar apoi Marc a făcut 5-1, iar scorul final a fost stabilit în prelungiri de Savin.

Finala competiției se va disputa pe 8 iunie

În celălalt meci din penultimul act, Frontiera Curtici s-a impus cu 3-1 după prelungiri pe terenul celor de la Șoimii Șimand. Ambele goluri din timpul regulamentar au fost înscrise în prima repriză, Sechel, respectiv Zsogo. Lolea i-a adus pe grăniceri în avantaj în minutul 99, iar calificarea a fost rezolvată odată cu reușita lui Gurban, din minutul 118. Finala dintre Păuliș și Curtici se va disputa pe 8 iunie, iar câștigătoarea va participa în faza regională a următorului sezon din Cupa României.