Paulevici a debutat cu gol la Lipova, dar Ripensia a câştigat amicalul

La două săptămâni de la reunire, Șoimii Lipova a demarat seria amicalelor iernii în fața divizionarei secunde Ripensia Timişoara, una din adversarele deja tradiţionale în perioadele de pregătire. Cele două echipe s-au întâlnit și în Cupa României în acest sezon, divizionara secundă impunându-se la limită la Sânnicolau Mic, cu 1-0. După ce au învins liderul din C8, Crișul Chișineu Criș, cu 4-3, timișorenii au trecut într-un nou joc de verificare și de echipa de a doua clasată, Şoimii, cu 2-1. Timișanul Paulevici, atacantul adus de la Periam, a marcat un gol frumos în minutul 24, cu un şut cu efect din colțul careului de 16 metri. Până la pauză, Alex Popovici a egalat după o acțiune personală, în viteză, în care a driblat și portarul.

Jocul a fost echilibrat şi disputat şi în partea a doua, dar de înscris au făcut-o, pe final, doar cei de la „Ripi”, fostul utist Alex Neagu trannsformând în minutul 85  un penalty. Antrenorul Flavius Sabău a contat pe următoarele distribuţii: Șoimii Lipova (prima repriză): Iliescu – Nagy, I.Pop, A.Popa, Filimon – Gavrilă, Tănase, Gherasim, Trip – Trabalka, Paulevici; Șoimii Lipova (repriza a doua): A.Buta – Stoin, Pop, Bercu, Vlad – Hațegan, Salhi, Prună, Moisin – Ardelean, Paulevici. (foto: sporttim.ro)