Patru din patru! Toate echipele românești merg mai departe în Conference League

Toate echipele din România angrenate în preliminariile Conference League au făcut un pas important spre grupele celei de-a treia întrecere europeană intercluburi. CFR Cluj a trecut de Inter d’Escaldes, campioana Andorrei, iar aseară și celelalte trei echipe românești s-au calificat în turul trei preliminar. FCSB a învins-o pe Saburtalo, din Georgia, scor 4-2, după ce pierduse prima manșă, cu 1-0. Vicecampioana României a obţinut o calificare meritată, golurile sale fiind înscrise de Joyskim Dawa (minutul 44), Malcom Edjouma (55), Florinel Coman (80), Risto Radunovic (87 – penalty). Oaspeţii au punctat prin Guram Goşteliani (69) şi Iuri Tabatadze (78). Finalul de meci a fost foarte tensionat, Cordea văzând cartonaşul roşu în al patrulea minut de prelungire. În turul 3 preliminar din Conference League, FCSB va da peste echipa slovacă DAC Dunajska Streda. Universitatea Craiova s-a calificat și ea în turul al treilea preliminar al Europa Conference League, după ce a învins echipa albaneză Vllaznia Shkoder cu scorul de 3-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul ”Ion Oblemenco” din Craiova, în manşa a doua a turului secund preliminar. După 1-1 în Albania, Universitatea a dominat categoric partida revanşă şi s-a impus fără emoţii, deşi a marcat destul de târziu, prin Alexandru Mateiu (58), Raul Silva (62) şi Valerică Găman (80). Universitatea Craiova va înfrunta echipa ucraineană Zaria Lugansk, primul meci fiind programat în deplasare (Polonia, 4 august), iar manşa secundă în România (11 august).

Sepsi a avut emoții mari, calificându-se la loviturile de departajare

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a avut cele mai mari emoții pentru calificare, după ce a învins cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare de formaţia slovenă Olimpija Ljubljana, joi seara, pe Stadionul Stozice din Ljubljana, în manşa secundă a turului 2 al competiţiei. Partida de la Ljubljana s-a încheiat cu scorul de 2-0 (0-0) după cele 90 de minute regulamentare, acelaşi scor menţinându-se şi la finalul celor două reprize de prelungiri. Formaţia covăsneană, care se impusese în partida tur cu 3-1, a ajuns pentru prima oară în istoria sa în turul 3 preliminar al unei competiţii europene. Sezonul trecut, la debutul în Conference League, Sepsi OSK a fost eliminată în turul 2 preliminar de Spartak Trnava în urma loviturilor de departajare. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe va juca în faza următoare împotriva formaţiei suedeze Djurgaardens IF (Suedia), care a trecut în turul 2 de NK Rijeka (Croaţia) după 2-1 în tur şi 2-0 în retur.