Parma pierde clar derby-ul emilian. Arădeanul Man, şters o repriză întreagă!

AC Parma se îndreaptă cu paşi repezi spre Serie B. Echipa românilor Man şi Mihăilă continuă prestaţiile foarte slabe din campionatul italian, unde a legat, aseară, al 12-lea meci fără victorie! Mai mult, echipa lui Roberto D’Aversa are nouă eşecuri în ultimele zece meciuri, incluzând aici şi eşecul din Cupă, cu Lazio. „Brânzarii” au fost puşi la respect, duminică, de Bologna lui Sinisa Mihajlovic, scor 0-3 (0-2), prin dubla semnată de Barrow, în prima repriză şi Orsolini, pe finalul partidei. Arădeanul Dennis Man a fost introdus pe teren în minutul 46, dar o repriză întreagă nu a reuşit să se remarce, atingând de puţine ori mingea.

Din minutul 70 a intrat în joc şi ex-craioveanul Mihăilă, ceva mai activ şi cu o mare şansă de gol la scorul de 0-2. Para rămâne pe locul 19 în clasamentul primei ligi din Peninsulă, cu 13 puncte, la trei distanţă de prima poziţie de peste linia retrogradării, ocupată de AC Torino. În următoarea etapă, Parma se deplasează pe terenul Veronei.