Parma lui Man – aproape să producă surpriza în Cupa Italiei, arădeanul a ratat la loteria penalty-urilor!

Parma a fost la puține secunde de o performanță importantă în optimile de finală ale Cupei Italiei. Formația arădeanului Dennis Man a condus cu 2-0 pe „Artemio Franchi”, din Firenze, până în minutul 83, dar  gruparea „Viola” a egalat în timpul regulamentar (2-2) și a împins meciul la penalty-uri, unde s-a impus cu 4-1. Bernabe și Bonny au punctat în minutele 21 și 23 la a doua reușită contribuind decisiv Mihăilă. În minutul 62, pe teren a fost introdus și arădeanul Dennis Man, în locul lui Adrian Benedyczak. Nzola a redus din diferență pentru Fiorentina, în minutul 83, iar Sottil a marcat, din penalty, pentru 2-2 în minutul 89.

Parma avea 2-0 în minutul 82, fostul utist a intrat pe teren după o oră de joc

Meciul a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde fostul utist a fost primul jucător al Parmei care a ratat de la 11 metri, printr-o execuție în bara laterală. A urmat apoi ratarea lui Drissa Camara, care a trimis mult peste poartă. Formația de pe locul 6 în Serie A a marcat de patru ori de la punctul cu var și, astfel, viceliderul din Serie B spune adio Cupei. Duminică, de la ora 17:15, Parma are derby pe teren propriu cu Palermo, locul 6.