Parma lui Dennis Man va juca în semifinalele play-off-ului de promovare

În ultima etapă din Serie B, Parma a învins-o cu 2-1 pe Venezia, rezultat în urma căruia echipa lui Dennis Man a prins in extremis locul 4, care o califică direct în semifinalele play-off-ului de promovare. Arădeanul Man a fost din nou titular și în minutul 12 a provocat un henț în careu comis de un adversar, din acel penalty gazdele deschizând scorul. Lagunarii au egalat însă până în pauză. În partea a doua, fostul utist a ratat o ocazie mare, cu un vole mult peste, de la marginea careului de șase metri, în poziție de singur cu portarul.

Internaționalul român a fost înlocuit cu 20 de minute înainte de final. Până la urmă, la capătul unui meci cu ocazii multe la ambele porți, Parma a înscris golul victoriei în minutul 78 prin Camara și și-a atins obiectivul. Bari şi Parma, echipele clasate pe locurile 3 şi 4 în Serie B, vor intra în play-off-ul de promovare din semifinale. Cagliari, Sudtirol, Reggina şi Venezia vor juca din sferturile de finală. Primele două clasate, Frosinone și Genoa au promovat direct în Serie A.