Ovidiu Haţegan a stârnit furia croaţilor, la reeditarea finalei Cupei Mondiale

Ovidiu Haţegan i-a infuriat pe croaţi cu decizia luată în minutul 76 al jocului de la Paris, din Liga Naţiunilor. Arbitrul arădean a dictat uşor un penalty în favoarea gazdelor, după ce anterior, la o fază asemănătoare, nu a dictat nimic la un henţ solicitat de croaţi, în careul campioanei mondiale. Apoi, peste câteva minute, Brozovic a atins mingea cu mâna în careu, dar croaţii susţin că aceasta i-a venit din propriul genunchi, de la o distanţă foarte mică! Haţegan a dictat însă 11 metri, iar jucătorii s-au năpustit asupra celui mai bun arbitru român, rezervă la finala Ligii Campionilor. Lovren şi Brozovic au fost avertizaţi cu galben pentru proteste, după ce s-au dus ameninţător spre arădean.

Giroud a executat precis penalty-ul şi a stabilit scorul final al partidei. Franța a învins Croația cu 4-2, exact ca şi acum doi ani, în finala Cupei Mondiale 2018, dar fără Mbappé. Giroud, campionul mondial fără gol la turneul final, a ajuns la 40 de goluri pentru „Les Bleus”. Un singur gol mai puțin decât Platini și 11 sub Henry.