Oțelul Galați completează careul surprizelor din Cupa României la fotbal

Oţelul Galaţi s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, joi seara, în Bănie, în ultimul sfert de finală. Unicul gol al partidei a fost înscris de portughezul Joao Lameira (114), din centrarea lui Mihai Adăscăliţei. Astfel, trupa lui Dorinel Munteanu completează careul surprizelor, confirmând încă o dată că întrecerea KO este una deschisă oricărui rezultat.

În semifinale, Oţelul o va înfrunta pe Universitatea Cluj, în timp ce Corvinul Hunedoara va primi replica formaţiei FC Voluntari. Așadar, câștigătoarea trofeului în acest an va fi ori o echipă din play-out-ul SuperLigii, ori divizionara secundă de sub Furnale, ceea ce puțini mizau înaintea competiției. Meciurile sunt programate în perioada 17-18 aprilie.