Oltenii au profitat de slăbiciunile “Bătrânei Doamne”. Craiova trece lider în Liga 1, UTA rămâne în afara play-off-ului!

UTA a pierdut în această seară, scor 1-2 (1-2), meciul cu CSU Craiova, care a încheiat etapa a 13-a din Liga 1. Trupa din Bănie a început în forţă meciul de pe “Francisc Neuman” şi în ciuda încurajărilor suporterilor arădeni aflaţi în apropierea stadionului, a stat mai mult în jumătatea adversă. Forcingul din start al oltenilor a dat rezultate în minutul 13, când Cicâldău a prins un şut perfect cu exteriorul de la 16 metri, care l-a surprins pe Iacob şi era 0-1. UTA a reacţionat bine după primirea golului, iar după câteva raiduri ofensive a egalat în urma unui corner executat de Simo, Buhăcianu reluând plasat cu capul din opt metri, 1-1! Cicâldău a produs din nou panică la poarta gazdelor, cu o lovitură liberă ce l-a întins mult pe Iacob, la o deviere nefericită a lui Bustea. UTA părea să reuşească să absoarbă mai bine jocul ofensiv al adversarei, doar că a venit minutul 26, când Ofosu a scăpat pe un contraatac cu fundaşii centrali ai UTA-ei surprinşi prea avansaţi. Atacantul oaspeţilor s-a lansat în viteză de la 40 de metri, a trecut uşor de Simo şi l-a executat din 13 metri pe Iacob, ieşit în întâmpinare, 1-2. UTA nu a mai contat până la pauză, suferind evident la construcţie şi mizând doar pe mingi aruncate la bătaie.

Istoria s-a scris în prima repriză: gol superb reuşit de Cicâldău!

De cealaltă parte, Bărbuţ l-a încercat în două rânduri pe Iacob, fără să poată schimba tabela.  Balint a mutat între reprize şi l-a aruncat în atac pe Ioniţă în locul juniorului Rusu, pentru un trident ofensiv alături de Rus şi Buhăcianu, cunoscut arădenilor încă de pe vremea când UTA juca în Liga a II-a.  Cipri Rus putea însă pleca mai repede la vestiare, fiind iertat de eliminare de centralul Avram la un fault dur în minutul 49, el mai având un cartonaş galben din prima parte. În primul sfert de oră al mitanului secund s-a jucat prea puţin, jocul fiind fragmentat. Bălaşa şi Vlădoiu au părăsit terenul accidentaţi, dezechilibrând angrenajul lui Papură, însă fără ca UTA să poată profita. Până la final s-a jucat foarte puţin fotbal, cu o “Bătrână Doamnă” incapabilă să pună presiune şi să creeze ocazii la poarta lui Pigliacelli, în vreme ce oltenii s-au rezumat să conserve avantajul minim.

O parte secundă de uitat, cu un fotbal sărac…

Până la urmă UTA a rămas în zece oameni în minutul 85, la un fault grosolan a lui Benga asupra lui Mamut, intrare sancţionată de Avram cu roşu direct! În ciuda ocaziei mari ratate de Albu în prelungiri, la ultima fază, s-a terminat 2-1 pentru Craiova, care trece lider în Liga 1 chiar înaintea duelului de vineri cu FCSB. Cu şase absenţe astăzi şi pe un gazon execrabil, UTA pierde al doilea meci la rând, după eşecul cu FCSB şi rămâne pe locul 7 în clasament, la egalitate de puncte, 17, cu Viitorul, care are însă un meci mai puţin şi golaveraj superior. Iar perspectivele nu sunt deloc bune pentru “roş-albi” din punct de vedere al jocului. Joi urmează deplasarea la Sepsi, iar UTA încheie anul săptămâna viitoare, tot acasă, cu Astra Giurgiu.

UTA: Fl. Iacob – Bustea, Erico da Silva, Benga, Roumpoulakou – Ursu (68 Melinte), Albu, Isac (68 Oroian), Rusu (46 Ioniţă) – C.Rus (80 Miculescu), Buhăcianu.  Antrenor: Laszlo Balint

CS U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (60 Vătăjelu), Bălașa (50 Papp), Constantin, Bancu – Nistor, Screciu, Cicâldău – Bărbuț (76 Ivan), Mamut, Ofosu. Antrenor: Corneliu Papură

Arbitri: Marius Avram (București) – Mircea Orbuleț (București) și Marius Badea (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: Florin Marcu (Oradea)

Observatori: Dan Potocianu (FRF), Florin Hincu (CCA).