Olanda și Argentina se vor înfrunta în sferturile de finală ale Cupei Mondiale

Selecţionata Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Australiei cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan. Selecţionata Albiceleste a câştigat prin golurile marcate de Lionel Messi (35) şi Julian Alvarez (57), dar Australia a luptat până la final, după ce a redus din diferenţă prin autogolul lui Enzo Fernandez (77). Echipa de la antipozi, superioară din punct de vedere fizic, a pus multe probleme dublei campioane mondiale (1978, 1986). Messi a marcat primul său gol în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale şi al nouălea în cinci turnee finale ale competiţiei. Australia mai jucat doar o dată în optimile Cupei Mondiale, în 2006, când a pierdut în faţa Italiei. În sferturile de finală, Argentina va întâlni Olanda, pe 9 decembrie (Lusail Stadium – Al Daayen, 21:00).

Victorii scontate pentru favorite, în primele două meciuri din optimi

Olanda a fost prima reprezentativă calificată în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins tot sâmbătă echipa Statelor Unite cu scorul de 3-1 (2-0), pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în primul meci din optimi. Echipa antrenată de Louis van Gaal a făcut un joc tactic bun şi s-a impus prin golurile marcate de Memphis Depay (10), Daley Blind (45+1) şi Denzel Dumfries (81), în timp ce pentru americani a punctat Haji Wright (76). Olanda, vicecampioană mondială în 1974, 1978 şi 2010, a ajuns la 19 meciuri consecutive fără înfrângere, 14 victorii şi 5 egaluri. Astăzi sunt programate alte două meciuri din optimi, ambele transmise în direct pe TVR 1: Franța – Polonia, ora 17 și Anglia – Senegal, ora 21.