O nouă medalie pentru atletismul arădean, Oriaku şi Motorca au competiţii internaţionale

Atletul de la CS Universitatea Arad, Emanuel Laza a câștigat medalia de bronz în proba de 800 de metri la Campionatul Național de probe combinate U16 (cadeţi) de atletism, disputat la București. Alergătorul de pe Mureş a terminat cursa în 2:07.81. Alți doi arădeni au alergat în această probă, fiind cu un an mai mici. Alexandru Blidar (CSU Arad) a fost pe 15, cu 2:15.20, iar David Neica (CSȘ Gloria Arad), pe 16, cu 2:17.41. Raul Lauric a fost la un pas de podium la aruncarea ciocanului. Sportivul de la CSȘ Gloria Arad a încheiat concursul cu 50,96 metri, clasându-se pe locul 4. Lauric a concurat și la aruncarea suliței, unde s-a clasat pe locul 8, cu 32,18 metri. Simina Simon, de la CSȘ Gloria Arad, a încheiat pe locul 5 la aruncarea ciocanului, cu 36,93 metri.

Balcanice U20 pentru Oriaku, FOTE pentru Motorca

Altfel, Vanessa Oriaku, dublă legitimare CSŞ Gloria Arad – CS Universitatea Arad, face parte din delegaţia României pentru Campionatele Balcanice de juniori U20 din Turcia, programate în acest weekend, 16-17 iulie. Atleta clubului universitar va concura în proba de aruncarea suliţei. Un alt atlet arădean, Mihai Motorca (CSM Arad), va participa în proba de disc cu mari şanse la o medalie de aur la Festivalul Olimpic de vară pentru tineret de la Banska Bistrica (Slovenia), programat în 24-30 iulie.