O nouă figurație arădeană și UTA tremură tot mai mult pentru salvare!

UTA aproape că nu a existat pe teren în prima repriză a meciului de azi cu Chindia, considerat chiar de arădeni unul capital în lupta pentru salvare. Laszlo Balint nu a reușit nici de data asta să își scoată echipa din starea de letargie și deși a pus pe teren cea mai bună formulă posibilă, UTA s-a văzut învinsă la final, scor 2-1! Nici Chindia nu a făcut un joc strălucit, dar portarul Kucher a comis în minutul 19 o altă gafă după cea de la meciul cu Botoșani,  golul marcat de Daniel Popa, din lovitură liberă de la vreo 19 metri, venind pe colțul său. UTA a scăpat de golul doi în minutul 36, când Neguț a scăpat singur cu Kucher, dar a tras destul de slab și portarul arădenilor a respins.

Daniel Popa, decisiv! Utiștii nu au existat o repriză

Arădenii s-au trezit în debutul mitanului secund, iar în minutul 53, dupa o pasă decisivă a lui Cascini, Rareș Pop a preluat frumos, a rămas singur cu Căbuz și a făcut 1-1! Celea a fost la un pas de autogol, în minutul 60, la o centrare a lui Roger, care îl căuta pe Pop. Când speram la măcar un egal, Abeid a comis-o și el în minutul 62, când a pierdut o minge în terenul advers, iar Daniel Popa nu l-a iertat pe Kucher pe contraatac: 2-1. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic, iar vremurile sunt tot mai grele în Superliga pentru UTA, care mai poate spera cel mult la baraj!

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Boldor (Corinus), Dumitrașcu – Akhmatov (Vorobjovas), Dulca – Atanase (Șerban), Popadiuc (Buș), Neguț – D. Popa (Cooper).

UTA: Kucher – Vukcevic (Benzar), Chindriș, Benga, Abeid (Otele) – Batha, Cascini (Milosevic) – R. Pop (Steau), Ubbink (Stahl), Roger – Postolachi.

Au arbitrat: I. Coza (Cernica – Ilfov) – la centru, R. Ghinguleac (București) și S. Slabu (Brașov) – asistenți.