Nu au fost departe de surpriză, la revenirea în Europa: FCC UAV Arad – Orman Genclik 64-68! (FOTO)

După o pauză de 12 ani, baschetbalistele Aradului au revenit în această seară în FIBA EuroCup, competiție extrem de puternică, cu mult peste nivelul campionatului românesc. Deși dispune de un pedigree european, cu participări pozitive în această competiție acum mai bine de un deceniu, echipa galben-albastră are de recuperat ritmul și intensitatea unor astfel de meciuri cu miză europeană, în care orice greșeală se plătește și unde jucătoarele de clasă fac diferența. Iar când din 14 jucătoare din lot poți conta doar pe jumătate, este foarte greu să emiți pretenții la acest nivel, în special din punct de vedere fizic. Orman Genclik, formația ce termina pe locul 3 în Superliga turcă și care făcea instrucție acum un sezon cu Sepsi în aceeași EuroCup (80-52 în prima manșă a 16-milor de finală) și-a permis să vină la Arad în doar nouă jucătoare și fără piesele grele, practic cele mai bune jucătoare ale lor, americanca de WNBA Riquna Williams și muntenegreanca de națională Jelena Dubljevic. Chiar și așa, adversara s-a dovedit cu mult superioară timp de trei sferturi, cu o americancă Gray ce a făcut legea în prima parte dar și cu turcoaice valoroase, obișnuite cu meciurile din puternicul campionat intern, ce dă două echipe în Euroligă și alte șase în EuroCup! Nici măcar un astfel de super-meci pentru Arad, cu intrare liberă, nu a reușit să umple sala, doar aproape 1000 de spectatori asistând la spectacolul dintr-o Polivalentă friguroasă, jucându-se fără căldură în sală, spre rușinea administrației Bibarț și mirarea delegației din Țara Semilunei. Evenimentul a adus-o la meci și pe Carmen Tocală, președinte al FR Baschet și vicepreședinte FIBA, aceasta întreținându-se minute bune cu oficialii clubului arădean. Impactul cu noua ediție de EuroCup a fost dur pentru arădence, iar tracul redebutului a făcut ca echipa lui Bulj să nu găsească coșul timp de aproape șase minute, perioadă în care oaspetele s-au desprins la 9-0. Hadzovic – Akathiotou, Racic – Baptiste, Madden a fost 5-ul de start al Aradului, unul care s-a regăsit cu greu chiar și după un timeout cerut la jumătatea primului sfert.

Turcoaicele, fără două din vedete! Americanca Gray – decisivă pentru Orman!

„Galben-albastrele” au avut sporadice tresăriri de orgoliu, dar nici apărarea și nici atacul nu au funcționat la parametri normali în fața agresivelor adversare, mereu cu o viteză în plus. Totuși, după zece minute aveam o diferență rezonabilă, 12-19 și încă speram la revenire. Doar că americanca lui Ormanspor, Reshanda Gray, s-a dovedit prea bună și a punctat din aproape orice poziție pentru echipa sa, iar Erat și Simsek au fost precise de la distanță, pentru un avans aparent liniștitor la pauza mare, 22-37! Un sfert doi de uitat pentru FCC UAV, la care am remarcat-o doar pe Akathiotou, tot neobosita cipriotă reușind să facă un meci mare și până la final. Gezgin a mărit ecartul la 20 de puncte în sfertul trei, 24-44 și nici măcar uriașa Marjanovic nu a putut să îi facă față excelentei Gray, de neoprit pentru Orman. Gazdele au ratat exasperant de sub panouri, unde au suferit cel mai mult, cu o Madden sub potențial și o Hadzovic obosită pe parcursul părții a doua. După 30 de minute era 35-56 și poate nici cel mai optimist suporter arădean nu mai credea în come-back-ul favoritelor. Au urmat însă minute incredibile, în care turcoaicele probabil s-au și relaxat, încercând la nesfârșit aruncări de trei puncte, ratate pe bandă rulantă, în vreme ce arădencelor începea să le intre tot. Aceeași excelentă Akathiotou, secondată bine de Baptiste, Georgieva sau Racic și-au dat drumul la mână și gazdele au marcat nu mai puțin de 25 de puncte, primind în schimb doar șapte, când mai erau două minute de joc! Iar Polivalenta arădeană a devenit dintr-o dată acel „vulcan” din finalele de campionat, Akathiotou și Racic punând pe tabelă puncte prețioase ce au adus Aradul la un nesperat –2 pe tabelă, 62-64 când mai era de jucat doar un minut.

Excelenta Akathiotou a fost aproape de a transforma come-back-ul în victorie

Doar că exact ce nu le-a intrat turcoaicelor un sfert întreg le-a intrat fix când aveau mai mare nevoie, o triplă reușită de Gezgin pentru un 62-67 ce a închis aproape definitiv conturile. Căpitanul Hadzovic a marcat repede și a mai dat ceva speranțe publicului, mai ales că Orman a irosit următorul atac, însă în loc să arunce de trei puncte și să încerce egalarea la ultimul asalt, arădencele s-au complicat și au pierdut ușor mingea. Turcoaicele au mai marcat o „liberă” și și-au securizat primul succes în Grupa D a FIBA EuroCup, scor final 64-68 (12-19, 10-18, 13-19, 29-12), dar după un meci în care erau să dea cu piciorul la tot ceea ce au făcut bun timp de trei sferturi. De cealaltă parte, arădencele au murit frumos la revenirea în Europa, având de acumulat experiență și progres pe toate palierele pentru a rezista la acest nivel tot meciul. Remarcatele serii au fost americanca Gray, autoare a unui double-double, cu 20 de puncte și 15 recuperări, pentru un indice de eficiență 26, dar o evoluție la fel de bună a avut și cipriota coșgheteră a meciului, Veatriki Akathiotou, 22 de puncte, 6 pase decisive, 5 mingi câștigate și eficiență 23, înclinând să le declarăm pe ambele MVP-ul meciului. Parcursul european al FCC UAV Arad continuă cu deplasarea în Polonia, cu Basket 25 Bydgoszcz, pe 3 noiembrie, după care pe Mureș vine o altă formație din Polonia, pe 9 noiembrie, Arka Gdynia. Tot astăzi, Gdynia a câștigat cu 86-78 (74-74 la capătul celor 40 de minute), după prelungiri, în duelul polonez cu Bydgoszcz, din grupa D, din care face parte și FCC UAV Arad. Campioana en-titre a României, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, s-a impus la mare luptă, scor 76-75, cu Elitzur Holon din Israel, în primul meci al grupei E.

Formații și marcatoare:

FCC UAV Arad: Akathiotou 22 (4×3), Baptiste 12, Madden 8, Georgieva 7, (2×3), Hadzovic 6, Racic 6 (1×3), Marjanovic 3. Rezerve neutilizate: Fleșer, Ciotir, Roșu, Negru, Vați. Antrenor: Bogdan Bulj

Ormanspor: Gray 20 (1×3), Erat 16 (3×3), Gezgin 11 (3×3), Ozelci 6 (2×3), Simsek 6 (1×3), Karakas 4, C. Gokdemir 3 (1×3), N. Gokdemir 2, Oktan. Antrenor: Hayrettin Uysal.

Arbitri: Petar Pesic (Serbia), Balazs Meszaros și Denes Tozser (ambii din Ungaria).

Comisar FIBA: Dragutin Ilic (Serbia).

Credit foto: fiba-basketball.eurocupwomen