UTA îl are pe noul Vinicius! Este tot fundaş brazilian şi marchează goluri decisive

Pentru brazilianul Erico Da Silva a fost al cincilea gol din acest sezon al Ligii 1, iar patru dintre acestea au fost înscrise după minutul 88, astfel: FC Voluntari – UTA 0-1 (90+4), Poli Iași – UTA 1-2 (Erico 90+2) – gol egalizator, Chindia – UTA 1-1 (Erico 90+2), Astra – UTA Arad 1-2 (Erico 89). Fundaşul “Bătrânei Doamne” a mai marcat şi la Botoşani, în victoria cu 3-2, dar atunci o făcuse la începutul reprizei secunde, când a egalat la doi. De remarcat că toate reuşitele lui Erico au venit în deplasare! Erico a fost transferat de UTA în august 2020, de la FK Sabail (Azerbaidjan), el mai jucând în România la Universitatea Cluj, Pandurii Târgu Jiu și Astra Giurgiu. Stoperul de 31 de ani este chiar golgheterul arădenilor, cu cinci goluri marcate în acest sezon, la egalitate cu atacantul Ioan Hora.

Grație victoriei de la Giurgiu, UTA s-a îndepărtat de zona locurilor de baraj și a urcat pe locul 9, cu 28 de puncte, la cinci lungimi în fața poziției a 13-a, ocupată de FC Voluntari. Reușitele lui Erico – desemnat jucătorul meciului cu Astra Giurgiu – aduc aminte de cele ale unui alt fundaş brazilian, Paulo Vinicius, care a înscris constant pentru CFR Cluj în ultimele patru sezoane. Apărătorul campioanei din ultimele trei sezoane şi-a trecut în cont până acum 15 goluri, multe marcate chiar în derby-urile cu FCSB şi CSU Craiova. (foto: Sport Pictures)