Nouă medalii arădene pe tatami, la Naţionalele U18 organizate de CS Universitatea! (FOTO)

În weekend, Aradul a fost capitala judoului românesc cu ocazia finalei Campionatului Naţional Under 18. Organizată excelent de Clubul Sportiv Universitatea Arad, manager Ovidiu Şerban, în colaborare strânsă cu Universitatea Aurel Vlaicu, care a pus la dispoziţie Sala „UAV-Mihai Botez”, competiția a adunat la start, pe cele trei saltele amenajate peste 350 de sportivi de la 71 de cluburi din țară. Arădeanul Marius Jeberean, șeful arbitrilor de judo din România, a fost cel care a supervizat primul Campionat Naţional din acest an. Când s-a tras linia, delegaţia arădeană s-a ales cu o medalie de aur, una de argint și şapte de bronz, după cum urmează:

CS Judo Arad – cele mai strălucitoare medalii, CSM Arad – cele mai multe!

Judeţul nostru a fost reprezentat de CS Municipal Arad, club care a obţinut şi cele mai multe medalii, CS Judo Arad, club care a adus cele mai strălucitoare medalii, Unirea Sântana şi CSŞ Gloria Arad, cu câte o medalie în cont, Podgoria Ghioroc, Lazăr Loghin Arad, Victoria Felnac, Şoimii Lipova, Victoria Nădlac, Sambo Judo Pecica şi CS Zerind. Clubul gazdă, CS Universitatea, nu a avut sportivi în concurs, secţia de judo fiind formată din judoka ceva mai tineri, în vreme ce Carolina Szabo concurează pentru Ungaria.