Norocul și VAR-ul au fost aliații UTA-ei, la Voluntari! Continuă seria pozitivă a arădenilor

UTA a scos un punct important astăzi în etapa a treia a play-out-ului Superligii, la Voluntari, pe terenul celei mai în formă echipe din această grupă valorică. Chiar dacă nu au reușit să câștige, arădenii nu pleacă acasă cu mâna goală, reușind să continue cumva seria bună din ultima vreme, cu cele două victorii legate. A fost însă un egal destul de norocos, având în vedere golul marcat cu multă șansă dar și reușita de 2-1 a lui Nemec, anulată după nouă minute de verificări în camera VAR! În absența lui Chindriș și Erico, Balint a optat previzibil pentru Hoxhallari în centrul defensivei, alături de căpitanul Benga, în rest confirmând primul „11” câștigător cu Universitatea Cluj. La gazde, a lipsit însă unul dintre cei mai în formă jucători, basarabeanul Damașcan. Susținută de galerie și în fieful ilfovenilor, UTA a deschis scorul repede, în minutul 9, atunci când Armaș a degajat exact în Ubbink, mingea a luat o boltă perfectă și s-a dus în colțul din stânga lui Popa, 0-1! Până la urmă, iată că după alte ghinioane din etapele trecute a apărut și șansa pe strada UTA-ei. Voluntariul a egalat însă la fel de repede, în minutul 21, Lopes marcând cu capul după o centrare de pe dreapta a lui Costin.

Golul lui Nemec, anulat după nouă minute de analiză în camera VAR!

Roș-albii au acuzat șocul și ilfovenii nu s-au lăsat prea mult invitați în atac, reușind golul doi prin Nemec, în minutul 28: Lopes l-a găsit în careu pe Aliji, care a trimis pe jos în 6 metri, de unde Nemec a trimis în plasă. Sebastian Colțescu a oprit însă bucuria gazdelor, analizându-se faza în camera VAR pentru nu mai puțin de nouă minute, un adevărat record în Superliga! Deși inițial nu au existat cadre care să scoată în evidență ceva neregulamentar, s-a găsit până la urmă o reluare perpendiculară pe poartă, din care se vede că Aliji, când a primit mingea, era într-o poziție de ofsaid, având piciorul în spatele apărătorilor de la UTA! Iar golul avea să fie anulat, un alt beneficiu cu care echipa lui Balint nu era deloc obișnuită în acest sezon. Totuși, Voluntariul putea trece în avantaj în minutul 38, dar Kucher a avut un reflex excelent la lovitura de cap din opt metri a lui Sigurjonsson, scăpat singur în careu.

Kucher a fost înger păzitor, olandezul Ubbink a marcat cu șansă

Și pe fondul oboselii fizice acumulate în ultima săptămână, UTA a ales să apere egalul și până la urmă a reușit, nu fără emoții, eroul meciului dovedindu-se ucraineanul Kucher, salvator în două rânduri în fața lui Sigurjonsson și o dată la un șut al lui Merloi. Nici gazdele nu au mai forțat prea mult pe final, așa că s-a încheiat 1-1, rezultat bun pentru UTA la cum a arătat jocul. Batha și colegii săi nu evadează însă din zona locurilor de baraj, egalând la puncte pe Hermannstadt, dar sibienii mai au de jucat în această etapă. Lupta pentru evitarea retrogradării rămâne deschisă, însă UTA a câștigat teren important în play-out și moralul este bun.

FC Voluntari: Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaș – Costin (Merloi), Meleke, Rață (Tavares) Sigurjonsson (Răduț), Aliji – Lopes, Nemec.

UTA: Kucher – Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Roger – Anton (Cascini), Batha – Postolachi (Otele), Ubbink (Barbosa), R.Pop (Șteau) – Milosevic (Keșeru).

Au arbitrat: M.Bârsan – la centru, V.Avram (ambii din București) și F.Tunyogi (Zalău) – asistenți.

(foto: UTA Arad, facebook)