Nigerianul Godwin a decis și amicalul cu OFK Vrsac. UTA și-a găsit noul golgheter!

După 2-1 cu Vojvodina, la Șiria, UTA a disputat astăzi un nou amical cu o echipă din Serbia, de data asta de ligă secundă, OFK Vrsac, nou promovată și locul 8 în Prva Liga. Pe terenul „CPL” din cartierul arădean Grădiște, roș-albii” au avut inițiativa încă din start și, în minutul 6, Keseru a reluat în blocajul unui fundaș centrarea lui Dobrescu. Pe un teren neașteptat de bun având în vedere ploile căzute în ultimele zile, utiștii au combinat destul de mult, dar fără eficiență. De abia după o jumătate de oră, Stahl a mai rupt ritmul cu o pătrundere în viteză, finalizată însă în portar. În minutul 41, Benga a trimis mingea cu capul în transversală, după un corner executat de Anton. Atât cât i-a permis infirmeria, Iacob, Chindriș, Erico, Isac, Șteau și Ademi fiind accidentați, Laszlo Balint a mai schimbat liniile la pauză, iar pe teren și-a făcut apariția și nigerianul Joseph Godwin, care avea să decidă și acest meci, la fel ca și pe cel cu Vojvodina. În minutul 50, un fundaș al sârbilor a deviat pasa în adâncime al lui Vukcevic până la atacantul de peste 2 metri al arădenilor și acesta a trimis cu latul în plasă, din 11 metri.

Repetiție utilă în vederea meciului de campionat cu Sepsi

După o ratare mare a lui Cibi, care a irosit golul de 2-0 printr-o reluare peste poartă din numai patru metri, același nigerian Godwin a înscris simplu, de la nouă metri, după o nouă minge ajunsă cu noroc la el. Cibi și Delic au văzut roșu pentru intrări dure, iar până la final, cele două combatante s-au angrenat într-un joc surd, de luptă, fără ocazii de poartă. Așadar, Balint primește semnale clare de la vârful de culoare de 19 ani în vederea meciurilor de campionat din acest an. Următorul este programat cu Sepsi, peste exact o săptămână, de la ora 15:30, pe arena „Francisc Neuman”. UTA a început amicalul de azi în formula: Mociu (46 Balauru) – Abeid (46 Vukcevic), Batha (46 Cibi), Benga (46 Hoxhallari), Dobrescu – Anton, Matei (65 Bota) – Stahl (46 Maxim), Ubbink (46 Negoescu), Otele (46 Jobello) Keseru (46 Godwin).