NICI O SANSA PE LITORAL: CS NAVODARI A INVINS CLAR ARADUL, SCOR 59-20

CS Navodari si-a refacut moralul dupa infrangerea suferita la Petrosani , in cadrul etapei a XVI-a din Divizia Nationala de seniori la rugbz, echipa de la malul marii invingand pe CSU AV Arad cu rezultatul de 59-20, dupa o partida in care s-au marcat 12 eseuri.

Pana la jumatatea primei reprize, CS Navodari a dominat cu autoritate, Barbu, Prodan si Nita gasind drumul catre terenul de tinta al aradenilor, din cele trei eseuri marcate, Trandafir a transformat unul, in timp ce Puscasu din lovitura de pedeapsa a modificat tabela in dreptul vizitatorilor.

Diferenta de scor a crescut in urmatoarea perioada a jocului, dupa un cartonas galben vazut de Puscasu, constantenii exploatand efficient superioritatea numerica. Asa s-au marcat alte doua eseuri prin Trandafir si Grigoras, iar la pauza elevii lui Cornel Sucicu conduceau cu rezultatul de 31-3.

Dupa reluare primul eseu l-a marcat aradeanul Afloare, insa Burlacu si Croitoru au majorat ecartul de partea gazdelor pana la 45-10, cu doua incercari transformate de Trandafir, cel care in minutul 65 avea sa fie trimis pe banca pedepselor pentru un cartonas galben.

In superioritate numerica aradenii au marcat un nou eseu prin Rotaru, dar au si incasat unul, avandu-l ca autor pe Zainea. Finalul de joc a dus la marcarea altor doua incercari, cate una de fiecare parte, Comanici, respective Ciocan, iar CS Navodari si-a marit cu cinci puncte zestrea din clasament gratie bonusului ofensiv obtinut.

CS Navodari se va deplasa la Suceava in urmatoarea etapa, iar pentru CSU AV Arad urmeaza disputa cu Stiinta Petrosani de pe propriul teren, in penultima etapa a sezonului regulat din Divizia Natională.

Sursă: super-liga.ro