NICI DE LA PUNCTUL CU VAR: SOIMII PINCOTA – FC OLT 0-0

Şoimii Pîncota continuă să rămână fără victorie în seria a doua a ligii secunde, după cinci etape consumate. Echipa pregătită de Dan Cuedan a remizat astăzi, scor 0-0, în meciul de pe teren propriu cu FC Olt. Pîncota venea după prestaţia bună din Cupă, cu Pandurii, dar oboseala acumulată la mijlocul săptămânii avea să îşi spună cuvântul în partida cu oltenii. Chiar dacă au fost mai mult la cârma meciului şi pe final au ratat şi un penalty, „şoimii” nu au reuşit să îşi apropie cele trei puncte. Băd şi Polgar au fost periculoşi în debutul jocului, dar ocaziile mari de poartă au cam lipsit în prima repriză.

Partea a doua a fost mult mai animată, cu un joc alert, iar Alin Mihai, în două rânduri şi Polgar putea modifica tabela. Nuno Claro a făcut minuni în poarta Oltului şi a scos, în minutul 65, din vinclu mingea trimisă cu capul de Sălăjan. Eforturile gazdelor putea fi recompensate în minutul 80, când Sălăjan a fost faultat clar în careu de Nuno Claro, care a şi văzut roşu pentru fault în postură de ultim apărător. Dubeştean a irosit însă penalty-ul, şutând în bara porţii apărate de nou intratul Mogoşanu! Oltul putea da lovitura în minutul 83, Paşcalău salvând de la rădăcina barei mingea trimisă cu capul de Fîşie.

Finalul a consemnat o nouă remiză pentru Pîncota, a treia la rând pe teren propriu, în vreme ce oaspeţii rămân şi ei fără victorie după cinci etape. Dan Cuedan a folosit în meciul cu FC Olt următoarea formulă: Pașcalău – Polgar (88 Maghici), Crușoveanu, Lengyel, Siminic – Huțanu (77 Monac), Suciu, Dubeștean, Cuedan – Băd (58 Sălăjan), Mihai. Şoimii Pîncota acumulează trei puncte în clasament şi rămâne pe locul 10, penultimul al seriei a II-a din liga secundă.