Nemții au câștigat la limită amicalul naționalelor U20, de la Arad: România – Germania 0-1

Naționalele de fotbal U20 ale României și Germaniei s-au înfruntat în această seară pe Arena Francisc Neuman din Arad, într-un meci amical câștigat de nemți cu 1-0. Superioritatea adversarei s-a văzut din plin pe parcursul jocului, doar paradele portarului Alexandru Borbei (USC Lecce), de departe omul meciului, făcând ca avansul oaspeților să nu fie mai mare. Cu mulți jucători care au debutat și joacă în Bundesliga, Germania a avut mai mult balonul și a pus constant presiune, dar fără să aibă acea precizie tipică de obicei nemților, la ultima pasă sau la finalizare. Jucătorii pregătiți de Daniel Pancu, inferiori din punct de vedere tehnic dar și fizic, au rezistat eroic asaltului german și la pauză s-a intrat cu 0-0. Scenariul s-a păstrat și în mitanul secund, iar în minutul 72 s-a produs și inevitabilul, Wagner marcând din numai 6 metri, după un șut deviat al nou-intratului Aydin, la care „tricolorii” au solicitat degeaba ofsaid.

Wagner a înscris unicul gol, Borbei – omul meciului!

Tușierul a văzut bine faza și golul a fost perfect valabil. Pe final, Doru Andrei și apoi Perianu au fost aproape de egalare, ce ar fi fost nemeritată totuși la ce s-a jucat. Victorie la limită pentru Germania, în fața unui destul de numeros public arădean (aproximativ 3.000 de spectatori) care a savurat un nou meci de nivel internațional. Poate singurul regret este că UTA nu a avut niciun jucător convocat, dar chiar și așa fanii au scandat în ultimele minute și numele Bătrânei Doamne. Naționala U20 a României are cinci eșecuri la rând: 0-7 cu Italia, 1-2 cu Norvegia, 0-5 cu Elveția, 1-2 cu Cehia și 0-1 cu Germania, ultimele două cu Pancu la cârmă.

Formații:

România: Borbei – Al. Pantea (80 I. Mitran), Gergely, Ignat, Amzăr (80 R. Buta) – Pandele (55 N. Popescu), Perianu – I. Stoica (46 D. Andrei), Pănoiu (46 Ciuculete), Andronache (74 Mustacă) – T. Suciu  (46 D. Iancu). Selecționer: Daniel Pancu

Germania: Noll – Rosenboom  (71 Aydin), Lawrence (71 Schmidt), S. Fofana (71 Siebert), K. Calhanoglu (71 John) – Castrop, Wagner – Bobzien (71 Breithaupt), Asllani (71 Nebel), Conte (82 Scott) – Kastanaras (71 Shuranov). Selecționer: Hannes Wolf

Arbitri: Mircea Ardelean – Ioan Corb, Cosmin Bojan. Rezervă: George Roman.