NATIONAL SEBIS RAMANE LIDER NEINVINS IN „C4”

Sebişul egala în minutul 89 al derby-ului de pe teren propriu cu Becicherecu Mic, gol care păstrează trupa lui „Ştili” Abrudean în poziţia de lider neînvins al seriei a IV-a din eşalonul trei. Poate cel mai greu meci de până acum pentru „alb-albaştri”, care au avut în faţă o trupă decisă să dea lovitura în judeţul Arad. Timişenii au început tare şi doar bara transversală s-a opus la mingea trimisă cu capul de Steop, fază consemnată în minutul 5. Şi gazdele şi-au trecut în cont o bară, în minutul 30, la o minge aruncată în careu şi reluată de Miheţ greşit spre propria poartă. Bier şi Ionuţ Radu, respectiv Telescu, au creeat şi ei pericol la porţile adverse, dar golul avea să cadă în minutul 44. Atunci, Negruţ a executat un corner, iar Zurbagiu a reluat cu capul la colţul lung, 0-1 după o primă parte echilibrată, dar cu un plus pentru oaspeţi.

Ionuţ Radu a egalat în minutul 89

Sebişul a forţat egalarea după pauză, dar Mama Mia s-a apărat bine, închizând culoarele spre buturile lui Filip. Bozian, Sulea şi Radu au ameninţat poarta Becicherecului, oaspeţii scăpând fără gol. Un gol egalizator care a venit când poate nimeni nu se mai aştepta, în minutul 89: Călin i-a aşezat mingea la 20 de metri golgeterului Ionuţ Radu, care a şutat la vinclu, fără speranţe pentru Filip. S-a terminat 1-1, rezultat echitabil având în vedere raportul de forţe din teren, cu două reprize diferite, prima a oaspeţilor, iar cea de-a doua a Sebişului. Liderul din „C4” se pregăteşte de cea mai grea deplasare a finalului de tur, de la Hunedoara.

Sebiș: Miron – Tătar (84 Toader), Bier, Mardare, Neacșu – Lazea, Tothăzan (76 Balint), Roman (65 Călin), Bozian (72 Ţîrlea) – Sulea, I. Radu.

Becicherecul Mic: Filip – Miheț, Telescu, Toma, Negruț – Costea (90 Mancaş), Zurbagiu, Luță, Z. Radu – Steop (84 Hecsko), Silaghi (77 Hodiş).

Arbitri: Dănuț Maghiar – Ionuț Sava, Ștefan Lar (toți din Baia Mare). Observatori: Lucian Glogoviceanu (Reșița), Maria Moraru (Hunedoara).