NATIONAL SEBIS A CASTIGAT LA MOTRU SI ESTE NOUL LIDER DIN „C4”

Echipa pregătită de Adrian Abrudean a confirmat şi la Motru startul foarte bun de campionat. Jocul prestat în derby-ul cu UTA BD, când doar neşansa a făcut ca scorul să fie egal, a fost repetat de sebişeni şi în meciul cu Minerul. De această dată, „alb-albaştrii” au fost mult mai concentraţi în faţa porţii şi au rezolvat jocul după doar o jumătate de oră. Ionuţ Radu a realizat dubla în minutele 6 şi 17, iar Bozian a făcut scor de forfait în minutul 31. Până la pauză au punctat şi gazdele prin Nikoloff, astfel că prima repriză s-a încheiat cu scorul de 3-1 în favoarea Sebişului. Scor care s-a păstrat până la final, deşi Naţionalul a mai ratat alte ocazii mari, în special prin Ionuţ Radu. Trei puncte mari obţinute de formaţia din Sebiş, care odată cu această victorie se instalează în fotoliul de lider al seriei a IV-a din eşalonul trei.

Victorie securizată după 31 de minute

Abrudean a început la Motru în următoarea formulă: Miron – Tătar (Moise), Bier, Mardare, Neacșu – Călin (Susan), Apostol (Tothăzan), Lazea, Bozian – Țîrlea (Pop), Radu. „O partidă dificilă, în faţa unei adversare experimentate pentru acest nivel. Am controlat jocul destul de clar, iar meciul ni l-am făcut uşor după ce am marcat chiar la primele ocazii, în minutul 31 era deja 3-0. Am mai avut în afara golurilor încă trei situaţii de singur cu portarul. O victorie importantă, felicit toţi jucătorii pentru modul în care s-au achitat de sarcini”, ne-a declarat „Ştili” Abrudean. Antrenorul Sebişului ştie că drumul spre promovare este lung, iar gestionarea primului loc nu e deloc uşoară:

„Să fim modeşti şi serioşi”

Trebuie să rămânem în continuare serioşi, modeşti şi disciplinaţi. Este frumos să fii pe primul loc, depinde doar de noi cum vom şti să gestionăm această situaţie. Îmi place doar primul loc, pentru că al doilea nu se premiază, încerc să le imprim şi jucătorilor această filosofie”, mai spune Adrian Abrudean. Sebişul a profitat de faptul că Becicherecu Mic a stat în această rundă şi a făcut saltul pe prima poziţie, pe care o poate pierde doar dacă Hunedoara bate astăzi la scor.