NATIONAL SEBIS A CASTIGAT DERBY-UL ARADEAN DIN „C4”, 1-0 CU CS INEU

Naţional Sebiş şi-a trecut în cont a doua victorie la rând în seria a IV-a din eşalonul trei, câştigând astăzi la limită, scor 1-0 (0-0), în derby-ul Ţării Zărandului, disputat împotriva celor de la CS Ineu. Gazdele şi-au luat revanşa după ce în Cupa României au pierdut în faţa ineuanilor la lovituri de departajare. Meciul de pe malul Crişului Alb a fost destul de disputat şi echilibrat, ambele echipe abordând cu prudenţă jocul. Totuşi, Sebişul a dominat şi a fost mai insistentă, Mihuţa şi Rus ratând două bune ocazii în primele 20 de minute. Zărăndanii au răspuns prompt, iar Tomuţ a trecut şi el pe lângă deschiderea scorului. Scenariul s-a păstrat şi în repriza secundă, Bujor rezolvând bine incursiunile periculoase ale gazdelor, cu Velici şi Rus în prim-plan.

Golul lui Velici a decis meciul

Până la urmă, portarul Ineului s-a recunoscut învins în minutul 70, atunci când Mihuţa a executat excelent o lovitură liberă de la 25 de metri, Bujor a respins în bară, iar Velici, pe fază, a împins mingea în poartă de la doar trei metri. Replica echipei vizitatoare s-a lăsat aşteptată, iar sebişenii au gestionat bine finalul de meci, pentru un 1-0 important în economia clasamentului. Naţional îşi continuă seria pozitivă, cu două victorii şi un egal în ultimele trei etape, bilanţ care propulsează echipa lui Călin Cojocaru în plutonul fruntaş din „C4”. De cealaltă parte, Ineul e la celălalt pol, cu două înfrângeri şi un egal în ultimele trei meciuri din campionat, astfel că Sculici trebuie să sune deşteptarea.

Național Sebiș: Păduraru (46 Merşca) – Rosenblum, Stupu, Neacșu, Cherecheș – Avramescu, Mihuța (88 Stegaru) – Rus, Unguru (76 Lazea), Susan (55 Călin) – Velici.

CS Ineu: Bujor – Popovici (84 Clej), Wild, Tudoroiu, Hulbăr – Bier, Tomuț – Kocsis (87 Şulumberchean), Stănaia, Filimon – Mașniță (46 Huţanu).