Mult mai uşor cu…Simona Halep! FCC Baschet Arad speră, în continuare, la Final Four

A doua zi de la turneul de calificare pentru Final Four-ul Cupei României a adus şi prima victorie pentru FCC Baschet Arad, în grupa B. “Galben-albastrele” au trecut astăzi cu 77-51 de Phoenix CSU Simona Halep Constanţa. După un joc mai puţin inspirat în partida cu Clujul, arădencele s-au revanşat şi au avut o prestaţie mult mai bună, în special în ofensivă. Primele zece minute ale partidei desfăşurate în Arena de Baschet din Capitală au fost marcate de ratări și mingi pierdute ușor, lucruri ce au contribuit la numărul mic de puncte marcate de către cele două combatante. Următoarele sferturi au fost controlate, în mare parte, de formaţia pregătită de sârbul Bogdan Bulj. Jocul bun sub panou făcut de americanca Angela Beadle, principala marcatoare a partidei, cu 20 de puncte, a făcut ca diferenţa de pe tabelă să fie una constantă de plus zece puncte pe durata întâlnirii. Finalul jocului a adus şi cea mai mare diferenţă de puncte înregistrată în cele 40 de minute de joc, după ce constăncenţele au reuşit contra-performanţa de a nu mai marca niciun punct în ultimele patru minute ale disputei. De remarcat şi revenirea cipriotei Akathiotou, refăcută parţial după entorsa la gleznă, accidentare ce a ţinut-o pe margine în meciul inaugural, cu „studentele” de pe Someş.

Calcule complicate pentru calificare: victoria cu Braşovul, obligatorie!

O victorie meritată pentru FCC Baschet Arad, prima în noul sezon baschetbalistic din România. Mâine, de la ora 15, arădencele vor încheia grupa B de calificare cu Olimpia CSU Braşov, în încercarea de a obţine victoria şi de a spera la calificarea la turneul final. „Galben-albastrele” ar avea nevoie, în această seară, de o victorie a Braşovului cu Clujul, în caz contrar putând emite pretenţii doar la locul doi (şi atunci doar dacă înving Braşovul) şi la o posibilă tragere la sorţi favorabilă, pentru calificarea la Final 4 din postură de lucky-team. Vă reamintim că în Final 4 acced câştigătoarele celor două grupe, de la Satu Mare şi Bucureşti, plus un loc doi tras la sorţi. Deţinătoarea trofeului, Sepsi Sfântu Gheorghe, este calificată direct în careul de aşi. Aseară, braşovencele au dispus cu 74-61 de Phoenix. Partida de mâine, dintre FCC Baschet Arad şi Ţara Bârsei Braşov, va fi live video pe site-ul clubului arădean. (baschetarad.ro, foto: FCC Baschet Arad, facebook)

Phoenix CSU Simona Halep Constanţa – FCC Baschet Arad 51-77

(6-13, 20-27, 19-17, 6-20)

Marcatoare:

Constanţa: Mcdonald 18 puncte, Stewart 9, Beldian 7, Fota 5, Vati 4, Nagy 3, Foto 3 şi Mititelu 2.

Arad: Beadle 20 puncte, Fodor 15, Hadzovic 11, Armanu 9, Karakasevic 8, Mîrne-Nagy 6, Ardelean 5 şi Akathiotou 3.