Moţi şi Keşeru, învinşi în Liga Campionilor. Vezi rezultate

Ludogoreț Razgrad, campioana Bulgariei, a fost învinsă neașteptat de formația lituaniană Zalgiris Vilnius cu scorul de 2-1 (0-1), miercuri seara, în prima manșă a turului secund preliminar al Ligii Campionilor la fotbal.

Ludogoreț, cu fundașul român Cosmin Moți titular și cu atacantul Claudiu Keșeru pe teren din minutul 79, a deschis scorul în min. 18, prin Anicet Abel.

Zalgiris, la care românul Liviu Antal a evoluat 60 de minute, a întors scorul în ultimul sfert de oră, când au punctat Serge Nyuiadzi (78) și Mantas Kuklys (86), încheind meciul în zece oameni, după eliminarea lui Darvydas Sernas (90+1).

Boban Nikolov, fostul jucător al Viitorului, a marcat golul formației Vardar Skopje, în meciul terminat la egalitate, 1-1, în deplasare cu Malmoe FF.

FH Hafnarfjoerdur (Islanda) și Vikingur (Insulele Feroe) au terminat nedecis, 1-1, la oaspeți românul Sorin Anghel fiind pe teren timp de 85 de minute.

Portarul Gabriel Sava a fost rezervă la Dundalk, în meciul de pe teren propriu cu Rosenborg Trondheim, încheiat nedecis, 1-1.

Atacantul Andrija Pavlovic a reușit un hat-trick pentru FC Copenhaga (3-1 în deplasare cu Zilina) în doar 15 minute, după ce campioana Slovaciei a rămas în zece oameni.

Vineri va avea loc partida:
Linfield Belfast (Irlanda de Nord) — Celtic Glasgow (Scoția)

Meciurile din manșa secundă se vor disputa pe 18 și 19 iulie. Vineri 14 iulie se va desfășura tragerea la sorți a meciurilor din turul al treilea preliminar al competiției, fază în care vor intra și campioana României, FC Viitorul Constanța, și vicecampioana FCSB.