Moş Nicolae trist pentru „leoaice”: Piroş Arad pierde cu Alexandria şi va juca doar în play-out!

Piroş Security Protect Arad a fost, astăzi, marea perdantă a ultimei etape din sezonul regulat al Ligii 1 la fotbal feminin. Deşi stăteau la mâna lor, având la dispoziţie două din trei rezultate, adică victoria sau egalul, pentru a se califica în play-off (locurile 1-6), “leoaicele” pregătite de Dan Cuedan au dat cu piciorul acestei mari şanse. Arădencele au pierdut, scor 0-2, în faţa unei CSM Alexandria venită pe “Banatul” din Sînicolau Mic să câştige, deşi avea deja asigurată accederea în primele şase locuri. Numai că în joc erau și Poli Timișoara și Fair-Play București, care depindeau și ele de rezultatul de la Arad pentru a accede în play-off. În caz de victorie a Aradului, teamul de pe Bega rămânea în play-out, iar la egal, trupa din Capitală ar fi urmat să joace pentru salvarea de la retrogradare. Deznodământul avea să fie însă unul trist pentru Piroş! Motivate, se pare, dinspre Timișoara, teleormănencele au venit în formulă completă pe Mureș și jocul devenea din start complicat. Olariu, Bălaş şi Mansour au avut ocazii importante în prima repriză, egipteanca nimerind chiar bara, dar golul a căzut în poarta gazdelor, Nica marcând cu capul din careul mic, în minutul 31.

Teleormănencele au jucat la Arad mai mult pentru…Poli şi Fair Play

Olariu a avut şansa egalării după o oră de joc, dar mingea trimisă cu capul a fost respinsă de bravul portar al Alexandriei. În minutul 64, pe o contră în superioritate numerică, Olaru a prins un şiret plin direct în vinclu, făcând misiunea Aradului aproape imposibilă. Deși au dus multe mingi în careul oaspetelor sau în preajma lui, arădencele s-au lovit de o apărare excelent organizată. Nou intrata Vanu a ratat şi ea o şansă mare pe final, iar şuturile lui Balaş şi Voinea au fost blocate eroic de fundaşii formaţiei din Alexandria. Minutele s-au scurs, iar oaspetele aveau să îşi atingă scopul, acela de a le oferi cadou de Moş Nicolae calificarea în play-off celor de la Poli și Fair-Play, care s-au impus lejer în meciurile de pe teren propriu. Aşadar, Piroş Security termină sezonul regulat doar pe locul 7, cu 18 puncte, la unul în spatele lui Fair Play şi Poli. (foto: sportarad)

AC Piroș Security: Maha – Cauni, Șuveț, A. Ion, Tomescu (70 Voinea) – Bălaș, Bozian, Kugler, Prunar – Sally Mansour, Olariu (77 Vanu). Antrenor: Dan Cuedan

Alexandria: Peucea – Rizea, Dumitrache, Iorgoni, Boldeiu (57 Zanfir) – Tudorache, Diță, Pană -Durlă, Nica, Olaru. Antrenor: Călin Pistolea.

Arbitri: Leopold Herczeg (Băcia – Hunedoara) – Claudiu Doarvoas (Mintia – Hunedoara), Cristian Bumb (Băcia – Hunedoara)

Rezultatele etapei 11 (ultima):

17 noiembrie
Universitatea Olimpia Cluj – Vasas Femina 10-0 (Marcu ⚽⚽⚽⚽, Bălăceanu ⚽⚽, Ciolacu ⚽⚽, Borodi ⚽, Oneț ⚽)

Heniu Prundu Bârgăului – Universitatea Galați 10-0 (Hornea ⚽⚽⚽⚽, Sîrbovan ⚽, Merlan ⚽, Ștef ⚽⚽, Pînzariu ⚽, Boroș ⚽)

Piroș Security Arad – CSM Alexandria 0-2 (Nica ⚽, Olaru ⚽)

Politehnica Timișoara – Banat Girls 5-0 (Ancăș ⚽, Meluță ⚽, Roșie ⚽, Dovîncescu ⚽, Jivan ⚽)

Fotbal Feminin Baia Mare – CSS Târgoviște 8-0 (Cotoș ⚽⚽, Dragoș ⚽⚽⚽, Desmerean ⚽, Olar ⚽, Indrei ⚽)

Fair Play – Ladies Târgu Mureș 5-0 (Stancu ⚽⚽, Preda ⚽⚽, Lăzărean ⚽)