Miroslav Popov și coșghetera Tereza Vitulova trag concluziile după victoria din duelul cu rivala clasică

FCC UAV Arad are trei victorii din tot atâtea meciuri în noul sezon al Ligii Naționale de baschet feminin. Cel mai recent succes s-a consemnat sâmbătă, 68-64 cu CSM Târgoviște, iar antrenorul sârb al Aradului, Miroslav Popov trage concluziile și aduce mulțumiri speciale fanilor. „Cred că am jucat foarte bine trei sferturi în apărare, de fapt cred că tot meciul ne-am apărat bine. Am făcut lucrurile pe care le-am vrut. La un moment dat am ratat multe aruncări în atac, mai ales în sfertul patru, când am avut un avantaj bun, de 16 puncte. Concentrarea noastră a scăzut, mai ales când am ratat trei aruncări la rând, a apărut frica de rezultat. Am avut momente bune până cu 6-7 minute înainte de final. Asta trebuie să îmbunătățim la antrenamente. Apărarea e ok, când avem concentrare. Unele jucătoare au fost bolnave. Easley a fost bolnavă toată săptămâna, nici măcar n-a putut să meargă normal. A dat ce a avut mai bun, am avut multe greșeli, dar sper că ne vom îmbunătăți schemele la antrenament și sper că echipa și jocul nostru vor crește. Jucătoarea nouă (n.n. Murray) a început foarte bine, a avut situații bune când a organizat ofensiva sau a pătruns. Dar a fost doar trei zile cu echipa și trebuie să se adapteze, are nevoie de timp. Cred că totul va fi ok în următoarea lună. A fost o problemă și cu această întrerupere a campionatului, am avut meci după o lună de pauză. Am lucrat o săptămână cu șase jucătoare la antrenament, n-am avut jucătoare în pauza de naționale. Și asta e o problemă, am jucat 3 la 3 la antrenament, cu anumite tehnici, și după o săptămână a trebuit să jucăm 5 la 5, este foarte dificil. Trebuie să fiu satisfăcut de dorința de joc a fetelor. Toată lumea a fost cu inima. Fanii au fost fantastici, sunt foarte buni, îi felicit, sper că ne vor susține în toate jocurile ca acum, poate chiar mai bine. Sper că în play-off, când vor fi meciurile mai importante, să avem sala plină. Nu este ușor să fii adversara noastră când avem acest tip de susținere. Mulțumesc fanilor! Veniți și la meciul următor!”

Vitulova: „Să reparăm câteva detalii și vom fi bine”

Jucătoarea meciului cu rivala clasică a fost cehoaica Terezeva Vitulova, autoare a 26 de puncte, 15 dintre ele venind în urma unor triple. „Cred că am jucat foarte bine, am venit pregătite să jucăm. Am avut o pregătire lungă, a fost un meci după patru săptămâni, așa că am fost pregătite să jucăm din primul minut și s-a putut vedea. Am fost foarte încântate să jucăm și să fim din nou împreună pe teren. Cred că antrenorul ne-a făcut să ne pregătim foarte bine, chiar și în pauza de naționale. Sub coș a fost greu. Ana Vîrjoghe (jucătoare a Târgoviștei) este un pivot foarte bun, a fost un duel bun pentru amândouă și mi-a plăcut, dar nu aș fi putut să înscriu atâtea puncte fără colegele mele, fără să-mi dea toate acele mingi. Trebuie să muncim la finaluri, pentru că nu este prima dată când ni se întâmplă asta, ne așteaptă meciuri grele. Trebuie să muncim și să reparăm câteva detalii, dar vom fi bine”. FCC UAV Arad ocupă locul 2 în clasament și se deplasează în etapa a cincea la Olimpia Brașov, meci programat sâmbătă, 25 noiembrie, ora 17.