MIROSLAV KLOSE, GOLGHETERUL ALL-TIME AL CUPEI MONDIALE, CU 16 GOLURI

Atacantul german Miroslav Klose a devenit golgheterul all-time al Cupei Mondiale de fotbal, marți, după ce a marcat al 16-lea său gol în competiție, în semifinala ediției 2014, cu Brazilia (7-1), la Belo Horizonte.

Klose îl egalase pe brazilianul Ronaldo Nazario de Lima, având ambii 15 goluri, pe 21 iunie, grație golului marcat împotriva Ghanei (2-2), în ultimul meci din grupă. În partida cu Brazilia, care a adus calificarea Germaniei în finala CM 2014, după o victorie la un scor incredibil, 7-1, Klose a marcat golul pentru 2-0, în minutul 23.

Klose (36 ani), care este legitimat la Lazio Roma, se află la al patrulea său Mondial. El a înscris cinci goluri în 2002, la ediția din Coreea de Sud și Japonia, când Germania a fost învinsă în finală de Brazilia cu 2-0. În 2006, Klose a recidivat cu cinci goluri, cucerind titlul de golgheter al turneului găzduit de Germania și ajutând Nationalmannschaft să cucerească medaliile de bronz. În Africa de Sud (2010), Klose a mai marcat patru goluri, egalându-l pe compatriotul său Gerd Mueller, cu 14 goluri, iar Germania a terminat din nou pe locul al treilea.

Miroslav Klose este urmat în clasamentul all-time al marcatorilor Cupei Mondiale de Ronaldo, autor a 15 goluri la trei ediții (1998, 2002, 2006; în 1994 a făcut parte din lot, fără a juca vreun minut), de compatriotul său Gerd Mueller (14), francezul Just Fontaine (13 goluri, toate la ediția din 1958) și de brazilianul Pelé (12). Klose a marcat primul său gol la Cupa Mondială în 2002, contra Arabiei Saudite (8-0) și are acum 71 de goluri marcate pentru naționala Germaniei în 136 de selecții.

Un alt atacant german, Thomas Mueller, golgheterul ediției din 2010, a ajuns la 10 goluri înscrise, în doar două turnee finale, la vârsta de 24 de ani, având șanse mari să depășească recordul lui Klose dacă reușește se se mențină la acest nivel.

Sursă: AGERPRES