Miroase a primăvară, în Cupă: UTA este la mâna ei pentru calificare și meci pe teren propriu, în sferturi!

Aseară a avut loc ultimul meci al etapei a doua din cadrul Cupei României Betano la fotbal, Oțelul Galați – FCSB, contând pentru Grupa B, din care face parte și UTA. Remiza albă, scor 0-0, înregistrată la malul Dunării face ca echipa arădeană să fie la mâna ei, în lupta pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției. În ultima etapă, UTA joacă la Mioveni, echipă deja calificată matematic, dar care probabil își dorește primul loc în tentativa de a juca acasă meciul din sferturi. Pe de altă parte, argeșenii sunt ultimii în Superligă, într-o situație disperată și cu siguranță nu vor transpira prea mult pentru a încurca UTA. Cu o victorie în ultima etapă, roș-albii ar câștiga grupa și și-ar asigura un meci acasă în sferturi, făcându-i pe suporteri să viseze din nou la un trofeu, după mai mult de jumătate de secol! UTA are și varianta unui egal, dar fără ca FCSB sau Botoșani, care se înfruntă în meci direct, să câștige la o diferență clară, de 2-3 goluri, asta și în funcție de câte goluri va marca UTA în remiza de la Mioveni.

Cu victorie la Mioveni, UTA câștigă grupa și are sfert de finală, la Arad

Chiar și o înfrângere ar califica UTA, dar atunci chiar ar trebui să se alinieze planetele pentru o mult visată calificare, criteriile de departajare în caz de egalitate de puncte, conform FRF, fiind: a) rezultatul din meciul direct; b) diferența de golaveraj în clasament; c) numărul mai mare de goluri marcate în toate jocurile; d) meci de baraj. Dacă se califică de pe primul loc, UTA ar urma să joace în sferturi cel mai probabil cu FCU Craiova sau FC Voluntari, care au șanse să termine pe doi în grupa A. O calificare de pe locul 2 ne-ar aduce aproape sigur Sepsi, în sferturi, dar în deplasare. Iată cât de important a fost golul egalizator din meciul de acasă cu FCSB, marcat de Postolachi la ultima fază, în acel 2-2 din prima etapă. Toate meciurile fazelor eliminatorii se vor disputa într-o singură manșă, adică semifinalele nu se vor mai juca tur-retur, cum era până acum.