Mihai Motorca s-a clasat pe locul 5 la FOTE, în finala probei de aruncarea discului

Portdrapelul României la FOTE Maribor 2023 și câștigătorul de anul trecut al competiției, discobolul arădean Mihai Motorca (sportiv cu dublă legitimare CSS Gloria – CSM), s-a clasat pe locul 5 în finala probei desfășurată astăzi. Favorit la o medalie, Motorca a intrat în finala de la aruncarea discului cu al doilea rezultat din calificări, 59,17 metri, pe care nu l-a mai putut repeta, cea mai bună aruncare validă a sa măsurând 56,85 metri. Chiar și în cazul în care ar fi egalat performanța din calificări, elevul profesorului Constantin Miclea nu ar fi prins podiumul și s-ar fi clasat tot pe 5. Podiumul a fost ocupat de francezul Conjungo-Taumhas, 61,71 metri, urmat de cehul David Jarolimek, 60,05 metri și irlandezul Cian Crampton, 59,32 metri.

Portdrapel al României, discobolul arădean nu a prins podiumul la Maribor

Pe 4 s-a clasat maghiarul Dobo Zsombor, 59,25 metri. Polonezul Jakub Rodziak, cel care a înregistrat cel mai bun rezultat al calificărilor, 60,82 metri, a terminat abia al optulea în finală, cu 54,44 metri! Mihai Motorca a fost medaliat cu aur la ediția trecută, din Slovacia, cu 57,12 metri în finală și cu bronz la Europenele de cadeți din 2022, fiind desemnat anul trecut cel mai bun atlet român la categoria de vârstă U18.