Miercuri are loc tragerea la sorți a grupelor Cupei României, UTA și Pecica își așteaptă adversarele!

Casa Fotbalului găzduiește miercuri, 6 septembrie, cu începere de la ora 15:30, tragerea la sorți a fazei grupelor Cupei României Betano, ediția 2023-2024.

Evenimentul va avea loc în sala „Nicolae Dobrin”. Este pentru al doilea sezon în care Cupa României Betano propune, prin noul format adoptat în 2022, o fază a grupelor la care participă 24 de echipe: 8 echipe din prima ligă, cel mai bine clasate în campionatul precedent, plus 16 câștigătoare în runda play-off-ului.

După disputarea play-off-ului, în perioada 29-31 august, și completarea tabloului grupelor, au rezultat următoarele trei urne valorice:

Urna 1: Farul Constanța, FCSB, CFR Cluj, Universitatea Craiova, FC Rapid 1923, Sepsi OSK, U Craiova 1948, ACS Petrolul 52

Urna 2: FC Voluntari, Universitatea Cluj, FC Botoșani, Hermannstadt, UTA Arad, Dinamo 1948, Oțelul Galați, Chindia Târgoviște

Urna 3: CSA Steaua, Gloria Buzău, Corvinul 1921 Hunedoara, CSM Alexandria, FC Bihor Oradea, CS Tunari, SCM Zalău, Progresul Pecica.

Astfel, în faza grupelor participă 15 formații din SuperLigă, 6 din Liga 2 Casa Pariurilor și alte 3 care evoluează în acest sezon în Liga 3.

Echipele participante în această etapă vor fi distribuite, prin tragere la sorți, în 4 grupe a câte 6 echipe, în felul următor:

două echipe din urna valorică 1
– două echipe din urna valorică 2
– două echipe din urna valorică 3

Toate echipele vor juca un meci cu o echipă din urna 1, un meci cu o echipă din urna 2 și un meci cu o echipă din urna 3 la nivelul grupei relevante, conform următorului țintar:

Etapa 1: 3b-1b; 2b-1a; 3a-2a;
Etapa 2: 2a-1b, 3a-1a, 3b-2b
Etapa 3: 1a-1b, 2a-2b, 3a-3b;
* Partidele se vor disputa pe terenul formației mai slab clasată în sezonul precedent.

Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală, urmând a disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu. De asemenea, în semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.