Miculescu aduce prima victorie stagională: UTA trece de Petrolul cu 2-0!

Aproximativ 10.000 de spectatori au asistat în această seară la victoria UTA-ei, 2-0 în fața Petrolului Ploiești, meci contând pentru etapa a doua de Superliga. A fost prima victorie stagională a roș-albilor, la chiar primul meci acasă din acest campionat. Prima parte a fost destul de animată, cu ocazii de ambele părți. Meciul de pe Arena Francisc Neuman a început spectaculos, cu o dublă șansă la poarta oaspeților, dar șuturile lui Otele și Ubbink au fost blocate. Avea să fie anunțat însă golul lui Miculescu din minutul 11, atunci când decarul arădenilor a marcat cu un șut plasat de la marginea careului, după o eroare a lui Hija, care a trimis cu capul neinspirat acasă, Avram respingând doar până la fotbalistul UTA-ei. Replica Petrolului a venit rapid, iar Dumitriu a ratat incredibil din mijlocul careului, după o centrare de pe stânga. La cealaltă poartă, Miculescu a fost aproape să facă dubla, dar a fost blocat in extremis de Tamaș. Mejers a fost și el aproape de gol, dar a reluat defectuos cu capul din careu, pentru ca Otele să șuteze slab din 7 metri lateral stânga, după o pasă a activului Miculescu. La mijlocul reprizei au apărut pe stadion și fanii „lupilor galbeni”, puși pe scandal, peste doar câteva minute forțele de ordine intervenind în forță. Keseru și-a încercat și el norocul în minutul 36, dar Avram l-a ghicit și prima parte s-a încheiat cu avantaj minim de partea gazdelor.

Atitudine, determinare și eficiență: victorie meritată!

Mitanul secund a început mult mai prudent, UTA gestionând cu calm scorul de pe tabelă, în vreme ce prahovenii au atacat haotic, cu mingi aruncate în careu. Iar tactica i-a ieșit lui Poenaru, Miculescu marcând pentru 2-0 la prima ocazie de după reluare: era minutul 69, atunci când decarul UTA-ei a fost lansat pe contraatac, pe dreapta de Keseru, a trecut de trei adversari și a marcat la colțul lung cu un șut de la 16 metri. Cu un sfert de oră înainte de final, Ivanovski a recentrat în careu, iar Erico a blocat la sacrificiu șutul din 10 metri a lui Tavares. Poenaru și-a scos piesele grele în minutul 77, dar Petrolul nu a avut forță să marcheze măcar golul de onoare. Pe final, utiştii s-au jucat cu câteva contraatacuri, ploieștenii scăpând ieftin. S-a terminat 2-0, victorie meritată și aplaudată de un stadion aproape plin. De punctat că suporterii din peluză și-au încurajat echipa admirabil, dar nu au uitat să taxeze nici tandemul Meszar- Falcă, găsiți vinovați pentru faptul că UTA nu poate trece la alt nivel, cei doi blocând venirea în club a oamenilor de afaceri reuniți în jurul lui Simion Apreutese.

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Hoxhallari – Cascini, Batha – Miculescu (77 Șteau), Ubbink (86 Matei), Otele (77 Stahl) – Keseru cpt. (77 Ademi). Antrenor: Ilie Poenaru.

Petrolul: Avram – Meijers, Tamaș, Huja (82 Tucaliuc)– Pashov (46 Cebotaru), Dumitriu (46 Borta), Silva, Țicu (cpt) – Cioiu (82 Bratu), Ivanovski, Grozav (65 Mazarache). Antrenor: Nicolae Constantin.

Arbitri: Centru: Iulian Dima, asistenți: Mihai Marica, George Neacșu, Ciprian Danșa.

VAR: Rareș Vidican, Alexandru Cerei

Observatori: FRF – arbitri: Cornel Fecioru (București) / LPF – joc: Romulus Gabor (Hunedoara).