Miculescu a marcat sub tricolor, dar a şi ratat un penalty

Naționala U19, pregătită de Laurențiu Roșu, a disputat primul joc din grupa de calificare pentru Campionatul European 2020. Primul adversar al „tricolorilor” a fost gazda grupei, Serbia. Cu utistul David Miculescu titular, „tricolorii” au obţinut o remiză, 1-1.  La pauză, pe teren a intrat și celălalt utist, Damian Isac. Plavii au condus cu 1-0 după reuşita lui Pavlovic, din minutul 32, dar Miculescu a egalat la două minute de la reluare.

Cel care a înscris a fost Miculescu, cu o lovitură de cap din 4 metri. „Decarul” României putea să aducă chiar victoria în contul tricolorilor, dar a ratat o lovitură de la 11 metri, în minutul 83. Miculescu a fost ghicit de Mićović, fiind schimbat apoi pe final de Niţu. S-a terminat 1-1.

În celălalt meci din grupă, Spania a învins Lituania şi urmează să întâlnească România pe 11 octombrie, ora 15, pe arena Rad din Belgrad. Meciul tricolorilor cu Lituania e programat în 14 octombrie, ora 15, pe arena Radski Zemun.