Miculescu a debutat în cupele europene, în victoria FCSB-ului din Slovacia

FCSB a reușit să se impună în prima manșă a turului trei preliminar al Conference League, scor 1-0, împotriva celor de la Dunajska Streda. Pe MOL Arena, Tamm a marcat unicul gol al meciului printr-un voleu perfect, după o centrare din lovitură liberă a lui Radunovic. Conform previziunilor, ex-utistul David Miculescu a fost titular pentru vicecampioana României, după doar două zile de la transferul de la UTA pentru suma record de 1,7 milioane de euro. Internaționalul de tineret a jucat în banda dreaptă a liniei din spatele vârfului Rusu. La debutul său în cupele europene, fostul „decar” al arădenilor nu s-a remarcat cu nimic deosebit pe faza de atac, dar per total a făcut eforturi să facă și faza de apărare:

„Sunt mulțumit de ceea ce au realizat Miculescu și Rusu, mă așteptam să nu joace 90 de minute, dar atâta timp cât au fost pe teren, au respectat ceea ce le-am cerut, atât defensiv, cât și ofensiv”, a spus Nicolae Dică. David Miculescu a părăsit terenul în minutul 78, fiind înlocuit de un alt debutant în Europa, Mihai Lixandru. Fostul utist pare să fi acuzat și o accidentare musculară, ce-i pune în pericol debutul pentru FCSB în campionat, sâmbătă seara (ora 19), la Mioveni.