Micii judoka de la CSŞ Gloria Arad s-au remarcat la Cupa 1 Iunie (FOTO)

A devenit o tradiţie ca în preajma zilei de 1 iunie să se desfăşoare, la Oradea, Cupa 1 iunie la judo. Peste 500 de mici sportivi ai sportului pe tatami din vestul ţării au luptat, la patru categorii de vârstă, pentru premiile constând în medalii, cupe şi tricouri. Printre ei şi cei de la Clubul Sportiv Şcolar Gloria Arad, pregătiţi de profesorii Luca Kunszabo şi prof. Cristian Mercea. Performerul delegaţiei arădene a fost Matei Kunszabo, fratele renumitului Luca Kunszabo, care şi-a câştigat toate meciurile prin ippon, urcând pe prima treaptă a podiumului de premiere la categoria plus 50 Kg, Under 13. Pentru Matei a fost ultima repetiţie înaintea „Naţionalelor” U14, de la sfârşitul acestei săptămâni, care vor avea loc la Braşov.

În cadrul aceluiaşi concurs de 1 iunie s-au mai remarcat: Iumia Nedelcu, Daria Puiu şi Louis Loczi, toţi locul I – Under 7; Cezar Măndiţa şi Maximilian Marinca, ambii locul V – U9; Darius Iftimie şi David Dragomirescu, ambii locul II – U11; Tudor Morar şi Tudor Timandi, ambii locul III – U11; Rebeca Voia, locul III – U13; Tobias Nedelcu şi Amado Popescu, ambii locul V – U13.