Micii judoka ai CSU Arad – Podgoria Ghioroc s-au remarcat la două competiții în Serbia

Este o perioadă încărcată pentru judoka de la combinata CS Universitatea Arad – CS Podgoria Ghioroc, sensei Carol Szabo. Mai întâi, la Kikinda (Serbia), la o competiţie cu 500 de sportivi din opt ţări, Elena Costea (63 kg, U14) a obţinut medalia de argint, iar Vlad Simon (55 kg, U14) a cucerit bronzul. Au ratat medalia, terminând pe locul 5: Maria Dragomir şi Abel Bortiş. La categoria U10, un premiu special a fost acordat mezinului Matei Dragomir.

A urmat Cupa Iepuraşului, la Kanija (Serbia), cu alte clasări pe podium: Luca Dragomir, Matei Dragomir, Abel Bortiş, Ianjis Salaşan, Maria Dragomir, Victor Coste, Raul Salaşan, Vlad Simon, Elena Costea şi Carolina Szabo – toţi locul I; Mejdi Youssef – locul II; Robert Stoinescu, Kevin Corduneanu, Antonia Simon, Maria Chiţa, Alessia Filimon şi Patric Dragomir – toţi locul III.

În fine, la Gala Judo 2022, desfăşurată la Zooland Sâmbăteni, cei mai buni sportivi ai clubului au fost desemnaţi: Vlad Simon – locul III; Elena Costea – locul II şi Carolina Szabo – locul I.