Messi i-a răspuns lui Ronaldo! Vezi sfert-finalistele Ligii

Bayern Munchen – Liverpool 1-3 și Barcelona – Lyon 5-1 au fost ultimele două meciuri din optimile de finală ale acestui sezon în cea mai importantă competiţie interclubuluri. Este un an în care am avut parte de surprize mari şi răsturnări de scor incredibile.

După 0-0 în turul de la Lyon, catalanii au crezut că au calificarea rezolvată încă de la pauză – Suarez a scos un penalty transformat spectaculos de Messi, iar Coutinho a făcut 2-0 în minutul 31.

După o oră de joc, francezii au revenit prin Tousart – faza suspectă de offside şi de fault în atac s-a terminat cu gol validat de VAR! Lyon a presat puţin, dar în ultimul sfert de oră Barcelona a mai marcat de trei ori pentru a risipi orice emoţie – Messi a reuşit dubla după ce s-a distrat cu fundaşii francezi, iar Pique şi Dembele au închis socotelile la 5-1.

După remiza albă de pe Anfield Road, Liverpool a trecut în avantaj la Munchen, după greşeala mare a lui Neuer. Apoi, Mane l-a pedepsit pe portarul lui Bayern după ce s-a descurcat excelent în careul advers. În schimb, speranţele lui Bayern au renăscut înainte de pauză. Matip a trimis în propria poartă o minge care se îndrepta spre Lewandowski.

Van Dijk a dat lovitura de graţie după pauză. Olandezul s-a înălţat peste fundaşii lui Bayern şi l-a învins pe Neuer, iar Bayern avea nevoie de două goluri pentru calificare. În final, Mane a reuşit dubla, iar Bayern – Liverpool s-a încheiat 1-3.

Patru echipe engleze, în sferturi!

Odată cu disputarea ultimelor meciuri din optimile UEFA Champions League, cunoaştem toate cele 8 echipe calificate în sferturile de finală ale competiţiei. FC Porto, Manchester United, Ajax Amsterdam, Tottenham, Manchester City, Juventus, FC Barcelona şi Liverpool sunt echipele calificate în urma meciurilor de săptămâna trecută şi din această săptămână.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală va avea loc vineri, de la ora 13:00, în direct pe Digi Sport 1. În cadrul aceleiaşi ceremonii, se vor stabili şi partidele din semifinale. În ambele faze, nu există restricţii de ţară sau capi de serie.

Meciurile tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor se vor disputa pe 9 şi pe 10 aprilie, în timp ce returul este programat pentru 16, respectiv 17 aprilie.