Sportivii de la CSŞ Gloria Arad au cucerit medalii naţionale la judo şi lupte (FOTO)

Noi rezultate notabile pentru Clubul Sportiv Școlar “Gloria” Arad în weekend. Daniel Rus a obținut medalia de aur și a devenit campion național în cadrul categoriei 110 kilograme la Campionatul Național Școlar de lupte greco-romane desfășurat la Pitești, în perioada 25-27 martie. În cadrul aceleiași competiții, Denis Dumitrean, la categoria 51 kilograme, s-a ales cu bronzul, iar Denis Brîncovan, la categoria 71 ilograme, a fost foarte aproape de o medalie, clasându-se pe locul 5. La Reșița, în cadrul Campionatului Național Școlar de lupte libere feminine, desfășurat în perioada 25-27 martie, Anna Maria Hotăran a obținut medalia de bronz la categoria 73 kilograme, iar Ioana Nicoleta Stoica a fost și ea foarte aproape de o medalie, obținând locul 5 la categoria 43 kilograme.

În cadrul Campionatului Național de judo U16 desfășurat în perioada 26-27 martie la Satu Mare, Tudor Barta, sportiv cu dublă legitimare CSM Arad – CSŞ Gloria Arad, a obținut bronzul în cadrul categoriei 46 kilograme, iar Amalia Kuba a obținut locul 7 în cadrul categoriei 57 kilograme. Antrenorii sportivilor sunt Ioan Coste, Ovidiu Burghelea și Răzvan Codrean, la secţia de lupte, Alin Moț, Iosif Takacs, Cristian Mercea și Luca Kunszabo, de la CSŞ Gloria Arad, respectiv Gabriela Botaș și Ionel Lazăr, de la CSM Arad, la secţia  de judo.