Sportivii de la CSȘ Gloria Arad au cucerit medalii pe salteaua de lupte

Zilele trecute, la Oradea, a avut loc „zona” Campionatelor Naționale Școlare la lupte greco-romane. Aradul a participat cu sportivi de la CSȘ Gloria, care au obținut rezultate remarcabile. Astfel, la categoria 65 kilograme, Andres Pavel Roman a obținut locul I, la fel ca și Vlad Petrean, la categoria 92 kg. Pe locul 2 s-a clasat Denis Dumitrean, la categoria 60 kg. Turneul final va avea loc la Pitești, între 24 și 26 martie. Tot la Oradea, s-a desfășurat Cupa „Gladiatorul”, iar CSȘ a avut și aici rezultate importante. Ionatan Petrovici a luat aurul, la 55 kg, ca și Lucas Panfil, la 34 de kg.

Cu medalii de argint s-au ales Casian Căldăraș (48 kg.), Samuel Căldăraș (38 kg.), David Szucz (34 kg), Ionuț Dumbra (30 kg.) și Daniel Olah (24 kg). Tot zilele trecute, la Timișoara a avut loc zona Campionatelor Naționale Școlare la fete. Aradul a avut-o în prim plan pe Ana Maria Hotăran, care a învins toate adversarele, ocupând prima poziție la 73 kilograme. Antrenorii sportivilor sunt Ioan Coste, Ovidiu Burghelea, Ștefan Petrovici, Roman Codrean și Lazăr Ciunta.