Medalii arădene la Campionatele Naţionale de atletism

Mădălina Florea, atletă legitimată la CAM Sighișoara și CS Universitatea Arad, a cucerit două medalii de argint, în cadrul Campionatului Național de atletism, găzduit de stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitești. În proba de 5.000 de metri, câștigată de Roxana Bîrcă (CSA Steaua, 16:49.24), Florea a terminat pe poziția secundă, cu timpul de 16:52.69. Aceleași două sportive s-au clasat pe primele locuri ale podiumului și în proba de 10.000 de metri, cu timpul de 35:20.01, respectiv 35:31,18. CS Universitatea Arad și-a mai adăugat în cont o medalie la ediția din acest an a „Naționalelor”, Nicolae Coman, dublă legitimare cu CSA Steaua, cucerind titlul național la 1.500 de metri (timp 3:49.20).
Tot în cadrul Naţionalelor de la Pitești, Raul Rusu, dublă legitimare CSM – CSU Arad, a ocupat poziția a patra la aruncarea suliței, cu 67.28 metri, iar Denis Both, tot dublă legitimare CSM – CSU Arad, s-a clasat pe locul 7 (59.81 m) în aceeași probă. Totuşi, Rusu s-a ales cu bronzul naţional la tineret, iar Both s-a clasat pe 5 la aceeaşi categorie de vârstă. Cei doi atleţi sunt pregătiţi de profesorul Constantin Miclea. Altfel, atletul arădean Andrei Gag, recent transferat de la CS Municipal Arad la CSM București, a câștigat previzibil titlul național la aruncarea greutății, cu 20.52 metri, rezultat cu care a şi îndeplinit baremul pentru Mondiale.